Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Yunus Emre Gayberi

CANLI TARİH İSA AMCA


Yunus Emre Gayberi
27 Mart 2016 Pazar 22:47

 Fakir,  yorgun ama yılgın değil İsa amca
Pehlivan duruşuyla yılların meşekatine karşı koyan gönlü güzel, sözü güzel İsa amca
Hayatın vefasızlığının sitemini yine o vefasızlara karşı dilinden düşürmediği dua taneleriyle sesleniyor.
ALLAH her şeyin sahibidir.
Dedim ya canlı tarih İsa amca aynı zamanda Kore gazisi ama gazi madalyası verilmeyen gazilerden üzgünüm ama devletime kırgın değilim nasip değilmiş deyip geçiştiriyor.
 Yaklaşık bir ay geceli gündüzlü deniz yolculuğunun sonunda Kore’ye vardıklarını anlatıyor.
Gemiyle  zor şartlar altında yaptıkları yolculuk esnasında ki sıkıntıları anlatırken hüzünleniyor ama yaşının ilerlemesine aldırmada  diyor ki; “devletimin emrindeyim bu gün göreve çağırsalar hemen giderim”
Hangi ülkenin deniz sınırlarına yaklaşırsak o ülkenin bayrağını göndere çekiyorduk ama gemimiz Amerikan gemisiydi mürettebatı da Amerikalıydı.
Kore’de her türlü zorlu şartlarda hizmet ettiklerini anlatan namı diğer Vanlı İsa amca savaşa direk katılmadıklarını geri hizmette bulunduklarını anlatırken; Direk savaş meydanındaki Türklerin kahramanlıklarını Amerikalıların ve Korelilerin ağzı açık hayretler içinde anlattıklarının ve tüm zorlu cephelere hep Türk birliklerini gönderildiğini ve bu birliklerin kahramanlık destanı yazdığını anlatıyordu yaşlı gözlerini silerek.
Geri hizmette bulundukları için gazilik unvanı , madalyası ve maaşından mahrum kaldığını üzülerek vefasızlık yapıldığını söylüyor sitemle.

  Askerden sonra memleketi Van ilinin dağlarında mezralarında çobanlık yapmaya başlayan İsa amca tanıştığı koyun tüccarı Urfalı hacı Derviş Gayberi’nin Yanında mesleğini devam ettirmiş.
Yıllarca MUŞ ERZURUM VAN illerinden koyun sürülerini Urfa üzerinden Halep’e götürmüşler aylar süren zorlu yolculuklardan sonra Hacı Derviş Gayberi’nin ısrarıyla Urfa’ya yerleşmiş buradan evlenmiş ve 12 evlada sahip olan İsa amca evlatlarından razı olduğunu ve hep onlara duacı olduğunu kendisini Hiç yormadıklarını anlatırken mutluluğu yüzüne aksediyordu.
Yaklaşık 60 yıldır Urfa’da olduğunu,  Urfa’yı çok sevdiğini insanlarını çok sevdiğini ve kendisinin de artık Urfalı Olduğunu gülümseyerek bekârken Vanlıydım evlendim Urfalı oldum diyor koca çınar.
Bu yaşlı halinde halen Yakubiye Mahallesindeki mağaralarda hayvancılıkla uğraştığını ve hanımıyla yalnız yaşadığını çocukların evlenip göçtüğünü anlatırken hüzünleniyor.
Koca bir aileden yine başa döndüklerini ve yalnızlıklarını paylaştıklarını anlatıyor İsa amca.
Bizde kendisine hatıralarını bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyor ellerinden öpüyor duasını alıyoruz.
SAYGILARIMLA


YORUMLAR
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com