Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Allah’a Kul Olmak


Mehmet CENGİZ
8 Ocak 2014 Çarşamba 14:57

İnsanoğlu zaten Allah’ın kuludur. Mahlûklar içerisinde bu kul ismi sadece insana verilmiştir. Veriliş nedeni insanın Mesuliyetinden dolayıdır. Çünkü insan yaptıklarından sorumludur.  Cennet Cehennem insanoğlu için vardır. Yaşantısına göre insan ya cennete ya da cehennemi boylar. Bu idrak akait(İnanma) ile ilgilidir. Buna göre insan attığı her adımından mesul dur zerre kadar hayrında zere kadar şerrin de karşılığını alır. Hayat kaynağımız İlahi kelamda yüce Mevla’mız şöyle buyurur “ Allah’ın iyi kulları, Allah ile birlikte başka bir ilaha tapmazlar. Haksız yere Allah’ın haram kıldığı bir cana kıymazlar. Zina yapmazlar. Bunları yapan ağır günah işlemiş olur. Kıyamet gününün azabı kat kat olur ve çaresiz olarak cehennemde ebedi olarak kalır. Yalnız tövbe edip, iman ederek, iyi ameller işleyenler hariç, Allah onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah bağışlayıcı ve merhamet edicidir. Tövbe edip iyi amel işleyen kimse tövbesi kabul edilmiş olarak Allah’ın huzuruna varır. ( Furkan suresi 68-71)

Ayetler İyi kul olabilmek için yaratanla beraber olmak ondan başka şeylere tapmamak:  Asrımızda insan bilerek veya bilmeyerek Allah’ı unutabiliyor nefsin, şeytanın, dünyevileşmenin tuzağına düşebiliyor. Allah’tan başka rabler edinebiliyor. Allah muhafaza!  Bu insan için şirk akidesidir. İnsan kafasından putları silmek, defetmek, kırmak zorundadır yoksa iman-İmansızlık arasında kalır. İnsanı şirk çukuruna düşüren vasıtalar ise,   Kadın, servet, şehvet, şeytana tabi olma, nefsin tüm isteklerini yerine getirme, mevki makam, ırkçılık, aşiretçilik, kibirlenmek, Fasıklık hastalığı, internet belası,  uyuşturucunun her çeşidi, Faiz, zina ve bina, İslam dışı spor çeşitleri,  insanı uçuruma sürükleyen belirgin müzmin hastalıklardır. Bu hastalıklarla mücadele etmek her Müslüman’ın görevidir.   Haksız yere bir cana kıymak ise,  Büyük günahlardandır. Bir cana kıymak büyük bir cinayettir. Ruhen insanı günahlarla kuşatmak, bulaştırmak günahın öncüsü olmak ise en az ceseden insanı yok etmek kadar vebaldir. Kötülük icatçıları destekçileri de günah ortaklarıdır. İnsanı değersiz kılan, hiç sayan, İslam coğrafyasında insan katilleri, destekleyicileri, mahşer gününde hesap vermekle yükümlüdürler.

İyi kullar zina yapmazlar zina büyük günahlardan olup, aile, nesli bozmak için insana sıkılmış atom bombasıdır. Zina nikâhsızlıktır. Mut’a (Geçici nikâh) Aynı kategoridedir. Zinayı yapanlar, teşvik edenler de Allah korkusu yok demektir. Kalacakları varacakları da yer cehennemdir ebedi kalıcılardır. Ta ki tövbe edinceye kadar. Günah işleme sonucu bir kul tövbe eder, günahın semtine uğramaz sözünde durursa inşallah o insan af edilir. Kötülükleri Allah tarafından iyiliğe çevrilir. Bu yaratıcının rahman sıfatının tecellisidir. Dinimizde ümitsizlik yoktur. Tövbe kapısı her zaman kul için açıktır. Yeter ki, kul Mevla’nın kapısını çalsın tövbe etsin. Konu ile ilgili Önderimiz Hz. Muhammed (S:A:V) İse şöyle buyurur “ BÜTÜN İNSANOĞLU HATALIDIR. HATALARIN EN HAYIRLISI İSE, PİŞMAN OLUP, HATASINDAN TEVBE EDENLERDİR.” Demek günahlardan pişman olmak günaha dönmemek, tevbe etmek cehenneme yuvarlanmamanın sağlam pasaportudur. Devamla “SİZDEN BİRİNİZ BİR KÖTÜLÜK GÖRÜRSE ONU ELİYLE DÜZELTSİN. ŞAYET GÜCÜ YETMİYORSA DİLİ İLE DÜZELTMEYE ÇALIŞSIN. BUNA DA GÜCÜ YETMİYOR SA KALBİ İLE BUĞZ ETSİN. BU İSE İMANIN EN ZAYIF DERECESİDİR.”

Âlimlerimiz bu hadisi yorumlarken, El ile kötülüklere mani olmak demek yönetim yani devlet eli demektir demişlerdir. Devlet eli kötülükleri def etmede ferdin elinden çok tesirli ve etkilidir. Fert zina, faizi nasıl kaldırılabilir. Kötülüklerle mücadeleden biride dil iledir. Bu da âlimlerin bu dini anlatma cehdidir. Haksızlık karşısında Susmadan, dünya zevklerini dine tercih etmeden hakkı haykırmak âlimin görevidir. Yalancı siyasilerin kuklası olan âlimler, dinde taviz veren âlimler, haksızlık karşısında susan âlimler, Dini tebliğ etmede gevşek davranan âlimler, ilahi emirleri, sünneti, fıkhı tebliğ etmeyen âlimler dinin âlimleri olamazlar.

Kısacası bir toplumda âlimler susmuşsa vay o toplumun haline. Kötülüğü def etmede üçüncü araç ise buğz etmektir ki bu da İman’ın en zayıf derecesidir. Kötülüklere tüm Müslümanların boykot etmesi her ferdin görevidir. Hiç ölmeyecekmiş gibi dünyada hayat sürenler. Dünyevileşenler, günah işlemede boğulanlar, midesinde, kesesinde, kasasında haram taşıyanlar, Namazsız gün geçirenler, Caminin semtine uğramayanlar, haramlardan nemalananlar şunu bilsin ki, her şeyin hesabını vereceğimiz bir günümüz var.Öyle bir gün ki  avukat ta sökmez.Tüm ameller ayan beyan ortaya dökülür.Kurtuluş çaresi beyaz kefene bürünmeden önce  ilahi emirlere sarılmaktır.Ne mutlu Allah’a gerçek anlamda kul alanlara…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com