Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ahmet Davut MİLASLI

35 Kurban ve tahrikler


Ahmet Davut MİLASLI
3 Ocak 2012 Salı 10:01
Uludere'nin sınır köylerinin Irak tarafında, geçen hafta  (29 Aralık 2011) 35 vatandaşımız Türk savaş uçakları tarafından kazaen vuruldu. Kuşkusuz beklendiği gibi olayla ilgili ilk adım AK Parti'den geldi. Hüseyin Çelik olayın bir operasyon kazası olduğunu açıkladı. Operasyonda ölenlerin sivil vatandaşlar olduğunun ortaya çıkması üzerine Başbakan Erdoğan, Genelkurmay ve MİT'ten detaylı bilgi aldı. Ardından da Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ile görüştü.
AK Parti'deki 5 buçuk saatlik MKYK toplantısının ana başlığı da bu üzücü olaydı. Toplantının perde arkası ise Hüseyin Çelik'in açıklamalarındaydı. Zira kimi üyeler, başsağlığı dilemenin yeterli olmayacağını ve saldırının mağdurlarından "özür" dilenmesi gerektiğini dile getirmişler. Bazı üyeler ise özrün de yeterli olmayacağını, mağdurlara tazminat ödenmesi gerektiğini belirtmişlerdi.

Hemen hemen aynı saatlerde Genelkurmay'da da son durum masaya yatırıldı. Orgeneral Necdet Özel'in komutanlarla yaptığı toplantıdan şeffaflık kararı çıktı ve olayın istismarına kapı aralanmaması istendi. Türk Silahlı Kuvvetleri daha sonra bir başsağlığı mesajı yayınladı. Gelinen noktada devletin tüm yetkilileri olayın bir istihbarat hatasından kaynaklandığını dile getirmektedirler.
Anlaşılan birileri yanlış istihbaratta bulunmuş ve acı olay bu şekilde cereyan etmiştir. Peki, kimler yanlış istihbaratta bulunabilir?
Başbakan yardımcısı Bülent Arınc'ın umut veren ve barışın yolunu açacak olan açıklamasından hemen sonra meydana gelen bu elim hadise, ülkenin barışından rahatsız olanların eseridir, denilebilir. Bu caniler, hem demokratik açılımın önünü kapatmak hem de güven bunalımını yaratmak için böyle bir olayı tezgâhlamış olabilirler.
Başka bir deyimle, bu isihbaratı, bölgede barışın tesisini istemeyen bazı örgütler sağlamış olabilir. Ancak tek başına PKK'nin, yahut tek başına ETÖ'nün böyle bir istihbaratı yapmış olması imkansız denecek kadar akıldan uzaktır. Bu yanlış ve kasıtlı istihbarat yapılsa yapılsa, hükümeti zayıf düşürmeye çalışan ve hala TSK içinde önemli miktarda ajanları bulunan ETÖ ile bölgeyi çok iyi tanıyan PKK'nın işbirliği ile yapılmış olabilir.
Olayın cereyan ettiği köylerin korucu köyleri olmaları dikkate alınırsa, kaçakçı grubun o saatlerdeki geçişini TSK içindeki ajanlara bildiren örgüt PKK'dir. Sonuçta 35 masum insanın öldürülmesi, örgüt açısından bir taşla iki kuş vurmak anlamına gelebilecek bir eylemdir. Öldürülenler devletin safında yer alan köylüler olduğu için, örgütün onlara acıması söz konusu bile değildir.
35 kişinin kazaen öldürülmesiyle provokatörlere gün doğmuştur. Cenaze sahiplerinin istememelerine rağmen tabutların üzerine örgüt bayrağını koymaktan tutun da, taziye için gelen Uludere kaymakamına yapılan çirkin saldırıya kadar… Bütün bunlar, bu işi tezgâhlayanların nasıl tahrike açık bir kulp yakaladıklarını açıkça göstermektedir.
Diğer taraftan, Hasip Kaplan'nın, taziyeye gitmekte olan bakanlara: "Gelmeyin, herkeste silah vardır. Gençleri tutmak zor olur" şeklindeki beyanı, onun bu işlerden anladığı gösteren bir beyandır. Oysa Köylüler taziye için gelen bakanları hoş karşılamışlar ve herhangi bir olumsuzluğa meydan vermemişlerdir.
Her olay olduğu gibi, son acı olay da bize çok şeyler öğretmelidir. Her şeyden önce, bu olayın soruşturulması ve aydınlatılıp kamuoyuna açıklanması gerekir. Ayrıca bu konuda şeffaflık sözü veren hükümetin barışa yönelik eylemlerinden vazgeçmemesi gerekir. Hükümet barış ve kardeşlik konusunda karalı olmalıdır. Bu ülkede yaşayanlar Türkü, Kürdü, Ermenisi, Alevisi, Sünnisi ve gayrimüslimiyle,  barış içinde yaşamak istiyorlar.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com