Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Yurt dışı endeksi arttı

Yurt dışı endeksi arttı

TÜİK, bu yılın Ocak ayına ait Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksini verilerine göre üretici fiyat endeksi aylık yüzde 1,55 arttı.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2016 Pazartesi 11:43
Yurt dışı endeksi arttı

 

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2016 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,55 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,32 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,25 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,21 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1,56 artış olarak gerçekleşti.

En yüksek aylık artış bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerde gerçekleşti

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler (yüzde 4,81), temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları (yüzde 3,48), deri ve ilgili ürünler (yüzde 3,07) alt sektörleridir. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri (yüzde -9,29), gıda ürünleri (yüzde -1,61) bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler oldu.

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2016 yılı Ocak ayında en yüksek aylık artış dayanıklı tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise sermaye mallarında gerçekleşti. (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Vali Tuna'dan Suriyelilere çağrı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com