Reklamı Geç
Advert
Advert

Yılın ilk pamuğu satıldı

Şanlıurfa Ticaret Borsası’nda sezonun ilk kütlü pamuğu 2,5 (2 lira 50 kuruş) TL’den işlem gördü. İlk pamuk üreticisi altınla ödüllendirildi.

Yılın ilk pamuğu satıldı
Yılın ilk pamuğu satıldı

Şanlıurfa’nın Hancığaz Köyü’nde yılın ilk kütlü pamuğunu üreten Fadıl Yılmaztekin isimli çiftçi, Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Emin Aydın ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya tarafından altın ile ödüllendirildi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Merkez Binası Satış Salonu’nda gerçekleştirilen ihaleye bir çok firma katılım gösterdi. Burada bir konuşma yapan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, sezonun ilk mahsulünün satışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtirken yeni sezonun tüm çiftçilere hayırlı olmasını diledi. Şanlıurfa’nın Türkiye’nin pamuk üreminin %41’lik bir bölümünü karşıladığını ifade eden Başkan Kaya, Şanlıurfa pamuğunun ege pamuğu kadar kaliteli olduğunu söyledi.

Üreticilerin pamukları naylon torbalara doldurmasından yakınan Kaya, çiftçileri de sanayicilere temiz pamuk satması yönünde uyardı. Pamuk girdi fiyatlarının çok yüksek olduğuna da değinen Kaya, pamuğun stratejik bir ürün olduğunu ve bu nedenle pamuk desteklemelerinin arttırılmasını gerektiğini kaydetti.

Fiyatların düşük olması nedeniyle çiftçinin mağdur durumda olduğunun altını çizen Kaya, bu yılki pamuk fiyatının 1,5 (1 lira 50 kuruş) TL’nin altına düşmemesini temenni ettiklerini söyledi.

İhaleye; Külahlı Pamuk tekstil, Melikler Tarım Tekstil, Ferhat Tekstil A.Ş. Aslanoğlu Tekstil Ltd. Şti. ve Yıldız Tekstil olmak üzere 5 firma katıldı.

Sezonun ilk kütlü pamuğunu 2,5 (2 lira 50 kuruş ) TL’den satın alan Ferhat Tekstil Sahibi Ali Çiçek ise, pamuk üreticisi Fadıl Yılmaztekin’e teşekkür etti. Çiçek de, üreticilerin pamukları temiz bir şekilde
toplaması gerektiğini ve destekleme fiyatlarının arttırılması gerektiğini söyledi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar