Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yeni bir güneş sistemi bulundu

Yeni bir güneş sistemi bulundu

Giriş Tarihi: 13 Eylül 2010 Pazartesi 10:17
Yeni bir güneş sistemi bulundu

ESOdan yapılan açıklamada, Güneşe benzer bir yıldızın etrafında, yörüngede dönen gezegenlerin bu sisteminde altıncı ve yedinci gezegenin varlığının teyit edilmesi halinde, bu sistemin sayıca bizim güneş sistemimize benzerliğinin ortaya çıkmış olacağı belirtildi.

ESOda Christophe Lovis, keşifle ilgili açıklamasında, Büyük olasılıkla şimdiye kadar keşfedilen en çok gezegenli sistemi bulduk. Bu önemli keşif, Güneşten başka bir yıldız etrafında dönen gezegenlerin araştırıldığı yeni bir çağa girdiğimizi de ortaya koyuyor ifadesini kullandı.

Astronomların, ESOya ait 3,6 metrelik bir teleskoba yerleştirilmiş HARPS spektrograf kullandığı ve Dünyadan 127 ışık yılı uzaklıktaki HD 10180 adı verilen Güneşe benzer yıldızı, 6 yıl boyunca incelediği belirtildi.
Açıklamada, astronomların HARPSın 190 ölçümü sayesinde yıldızın hareketlerini izlediği belirtilirken, 2 başka gezegenin varlığını düşünmek için güçlü nedenleri bulunduğu da kaydedildi.
ntvmsnbc


Etiketler:  Güneş Sistemi 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com