Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Yanlış balık tutma yöntemleri balık neslini yok ediyor

Yanlış balık tutma yöntemleri balık neslini yok ediyor

Kozluk ilçesinde bulunan derelerde, dinamit ve elektrikli kablo gibi yanlış yöntemlerle balık avlayan bilinçsiz vatandaşlar, balık neslinin giderek yok olmasına sebep oluyor.

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2014 Çarşamba 12:01
Yanlış balık tutma yöntemleri balık neslini yok ediyor

 Batman’ın Kozluk (Hazo) ilçesinde dere sularının azalmasıyla birlikte balıkların da azaldığı bugünlerde, balık avlamada kullanılan yanlış yöntemler balık neslini yok ediyor.


Kozluk ilçesinin derelerinde balık avlamaya giden bilinçsiz vatandaşlar, balık avlamak için kullandıkları dinamit ve elektrikli kablo yöntemleriyle, balık neslinin giderek yok olmasına sebep oluyor.


Su oranının geçen yıllara göre ciddi bir oranda azaldığı görülen Kozluk derelerinde balık azlığıyla birlikte balık çeşitliliği de azaldı.


Balıkların toplu olarak ölümüne neden olan dinamit ve elektrik yöntemleri balıklarla birlikte suda yaşayan diğer canlıların da  yaşamını yitirmesinde önemli rol oynuyor.


Onlarca torpil tozunun birleştirilerek yapılan dinamit ve patlayıcı maddeler, kimi zaman balık avlayıcısının elinde patlayarak yaralanmalara da ortam hazırlıyor.


Suların azalması ise balık avcılarının işine yarıyor. Derin olmayan derelerde avcılar balıkları daha rahat bir şekilde avlayabiliyor.


İlçe  halkı  dinamit ve elektrik yöntemleriyle balık tutulmasına tepki göstererek,  bu tür uygulamaların   kanunen yasaklanmasını istiyorlar.  (Muhammed Said Aksoy-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com