Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Üniversitede Kürtçe eğitim başladı

Üniversitede Kürtçe eğitim başladı

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2010 Perşembe 16:40
Üniversitede Kürtçe eğitim başladı

Anadilde eğitim tartışmaları sürerken Mardin Artuklu Üniversitesinde çeşitli bölümlerde okuyan 360 öğrenci Kürtçe eğitim görmeye başladı.

Mardinin Midyat ilçesinde Artuklu Üniversitesine bağlı Meslek Yüksekokulunda Kürtçe ve Arapça seçmeli ders olarak okutulmaya başlandı. Üniversite Senatosunca alınan kararla haftada iki saat seçmeli Kürtçe ve Arapça dili eğitimi veriliyor. Uygulamadan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Elektrik Teknikerliği ile Bilgisayar Programcılığında öğrenim gören 360 önlisans öğrencisi faydalanıyor. Derslerde öğrencilere; gramer bilgisi, okuma ve yazma ve modern metinlerden seçme parçalar öğretiliyor.

TARİHİ ANLARA TANIKLIK

Midyat Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Ömer Türk, Kürtçe bilen öğrencilerin Arapçayı, Arapça bilenlerin de Kürtçeyi tercih ettiklerini söyledi. Arapça Dil Uzmanı Öğretim Görevlisi Ahmet Abdülhadioğlu öğrencilerin iyiniyetli olmasının sevindirici olduğunu belirtirken Öğretim Görevlisi Aydın Üneşi de tarihi bir görev yaptıklarını belirterek Türk kardeşlerimiz bu dilleri öğrenerek asıl kardeşliği, asıl vatandaşlık hukukunu gerçekleştirebilirler. Darısı daha güzel daha demokratik adımlara dedi.

RAHAT İLETİŞİM KURACAĞIZ

Kürtçeyi seçmeli ders olarak alan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Tuba Eryarsoy, aslen Arap olduğunu belirterek Kürtçe bilmiyorum. Okul öncesi öğretmeni olacağız. Belki köylerde verileceğiz beklide ilçede kalacağız. Staj yaparken köylerde hiç Türkçe bilmeyen çocuklarla karışlaştık. İletişim kuramadık. Bu yüzden Kürtçeyi seçtim dedi. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Cahide Altan da Kürt olduğunu ancak derslere girdiğinde anadilini çok eksik kullandığın kavradığını anlattı.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ? changeTarget(document.getElementById(news_content))
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com