Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Tılfındır Tepesine Camii yapılsın

Tılfındır Tepesine Camii yapılsın

Şanlıurfa’nın tarihi ve önemli mekânlarından “Tılfındır” tepesine camii yapılmasını isteyen Urfalılar Facebook’ta birleştiler.

Giriş Tarihi: 21 Temmuz 2011 Perşembe 10:16
Tılfındır Tepesine Camii yapılsın
Urfalılar, Tılfındır tepesinin ismini “İftar”dan aldığı rivayet edilen tepe için aslına uygun bir camii yapılmasını talep ediyorlar.

Facebook’ta “Kardeş olan Arab Kürt Türk sahabeler tarafından Urfa feth edilirken sahabeler bu tepede iftar etmişlerdir bundan dolayı bu tepeye TILFINDIR tepesi denilmiştir buranın unutulmaması için buraya layık bir cami yapılmasını istiyoruz diyiyorsanız yetkililerin ilgilenmesi için paylaşalım” denilen mesaj dolaşıyor.

Bilindiği gibi Şanlıurfa Belediyesi tarafından “Tılfındır” tepesinin diğer yüzü “Kızılkoyun”daki evler istimlak edilerek turistik bir görünüme bürünecek.


TILFINDIR İSMİ NERDEN GELMİŞ?
Urfa, 639 yılında İyad b. Ganem komutasındaki İslâm ordusu tarafından, Bizanslıların elinden savaşsız olarak alınır.
Efsaneye göre, İslam ordusu kente girer, aylardan Ramazan olduğundan herkes oruçludur. Ordu, adı geçen tepenin üzerinde konaklar ve iftarını açar. O tarihten sonra bu tepeye, İftar tepesi anlamına gelen Arapça “TELL FUTUR” adı verilir. Bu isim, günümüze “TILFINDIR” olarak gelmiştir.
www.balikligol.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Karaköprü'de yeni yollar açılıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com