Advert
Advert
Advert

"Stajyer Sürücü" olmamak için son 4 gün

Yılbaşından itibaren başlayacak "Stajyer Sürücü" uygulamasına takılmamak için Adana Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne akın eden vatandaşlar, uzun kuyruklar oluşturdu.

“Stajyer Sürücü” olmamak için son 4 güne girilirken sürücü sertifikası almış ancak 1 Ocak 2016'dan önce bunu sürücü belgesine dönüştürmek isteyenler,  Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne adeta akın etti. Uzayan kuyruklar nedeniyle sıra alamayan bazı vatandaşlar ise gece yarısından itibaren gelerek verilecek sıra numarasını bekledi.

Daha önce sürücü kurslarına müracaat edip sertifika almaya hak kazanan sürücü adaylarının stajyer ehliyet uygulamasına kalmamaları için 31 Aralık 2015 tarihine kadar Trafik Tescil Bürolarına başvurarak ehliyetlerini almaları gerekiyor.

“Stajyer Sürücü” uygulamasına takılmamak için sabahın erken saatlerinde Adana Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne gelen sürücü adayları, işlem yaptırmaktan çok dışarıda kendilerine verilecek sıra numarasını alabilmek için saatlerce beklemek zorunda kalırken bazı vatandaşlar ise çareyi gece yarısı gelerek girişte beklemekte buldu.

Sürücü adayları tedirgin

Uzayan kuyruk ve sıra alamamaktan dert yanan Ahmet Günakı, “Son güne kalıp stajyer sürücü olmamak için ehliyetimi almaya geldim ancak sıra bile alamadım. Yoğunluktan dolayı sistemin çöktüğü ve işlem yapılamadığı söyleniyor. Benim gibi ehliyet almaya hak kazanmış on binlerce sürücü adayı var, bu konuda yetkililerden duyarlılık bekliyoruz. Süreyi uzatmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Ehliyet almaya hak kazananların haklarının, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra da korunması gerektiğini ifade eden sürücü adayları,  “Günde 250 kişiye sıra veriliyormuş. Bugün sıranın bize gelip gelmeyeceğini bilemiyoruz. Yılsonuna kadar ehliyetimizi almadığımız takdirde sertifikalarımızın sil baştan olacağı söyleniyor, bir belirsizlik var. Bu konuda mutlaka yetkililer bir çözüm üretmeli.” ifadeleriyle endişelerini dile getirdiler.

Öte yandan, ‘uzayan kuyruk ile işlemler geç yapılıyor’ şeklindeki tepkileri sorduğumuz Adana Trafik Tescil Şube Müdürlüğü görevlileri, bu sorunların yoğunluktan kaynaklandığını belirttiler. Sürücü sertifikası alanların ehliyet almak için yılın son haftalarını beklemeleri sebebiyle ülke genelinde bu tür sıkıntılar oluştuğunu vurgulayan görevliler, vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli önlemlerin alınması gerekliliğini de ayrıca dile getirdiler. (Ayhan Kaya- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu
Sağlık müdürlüğünde neler oluyor? Dr. Demir’in ataması durduruldu