Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Şimdi de Suriye'nin tarihi yağmalanıyor

Şimdi de Suriye'nin tarihi yağmalanıyor

Arkeolojik hazineler çatışmaları fırsat bilen yağmacılar tarafından ülke dışına kaçırılıyor

Giriş Tarihi: 6 Nisan 2012 Cuma 08:09
Şimdi de Suriye'nin tarihi yağmalanıyor
Suriye'de bir yıldır süren isyan binlerce insanın hayatını kaybetmesine ve yüzbinlerin evlerini terketmesine neden olurken, ülkenin tarihi eserleri de tehdit altında.. Irak işgalinin hemen ardından yaşanan yağmalama olayları Suriye'de de artıyor.

Ülkenin binlerce yıllık arkeolojik hazinelerinin, özellikle savunmasız durumda kalan gözden uzak bölgelerdeki müzelerden kaçırıldığı bildiriliyor.

Son üç dört ay içinde bir çok küçük müzenin yağmalandığı, Roman döneminden kalma yapılardaki eşsiz mozaiklerin matkap ile söküldüğü, kaçak kazılar sonucu bulunan tarihi eserlerin yurt dışına kaçırıldığı da gelen bilgiler arasında..

Çatışmalar sırasında çok sayıda tarihi cami ve bazı kalelerin Suriye ordusunun ateşi ile zarar gördüğü de ifade ediliyor.

Idlib'de Ebla antik kenti, kuzeydeki antik manastırlar ve eski kiliselerden çok sayıda tarihi eserin çalındığı bildiriliyor.

Birleşmiş Milletler'in kültür ajansı Unesco geçen ay Suriye'nin zengin kültürel mirasının korunması çağrısı yapmış, "Ülkenin mirasına verilen hasar, o ülkenin insanlarının ruhuna ve kimliğine zarar verir" denmişti.

Şam, Halep, Palmira, Bosra, Krak des Chevaliers ve Selahaddin Kalesi UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Beyrut'taki Yakın Doğu Fransız Enstitüsü arkeoloji ve antik eserler bölümü başkanı Marc Griesheimer, Suriye'nin arkeolojik mirasının, Mezopotamya ile birlikte, insanlığın gelişimini yansıttığını belirtiyor.

Suriye yönetiminin bazı tarihi eserleri korumak için müzelerden alarak Merkez Bankası'na yerleştirmek için çalışmalar yürüttüğü de kaydediliyor.
Dunyabulteni.net

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

ABD’nin YPG’ye verdiği zırhlı araçlarda hülle yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com