Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa'da salgın hastalık baş gösterdi

Şanlıurfa'da salgın hastalık baş gösterdi

Çocukların etkilendiği salgın hastalığı yüzünde hastahanaler dolup taşıyor.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2013 Cuma 00:51
Şanlıurfa'da salgın hastalık baş gösterdi

Yıllardır alt yapı sorunlarını bir yana bırakan yerel yönetimlerin, yüzeysel veya görsel süslemelerle zaman harcaması nedeniyle su şebekesi ve kanalizasiyonun birbirine karışması sonucu salgın hastalıklar bir türlü bitmek bilmiyor.Özellikle okul gibi kalabalık ortamlarda hijyenin bir türlü temin edilememesi neticesinde salgın hastalıklar başını almış gidiyor.Hiç bir okulun lavabosunda en basit salgın önleyici sabunun bulunmaması herkesin malumudur.Şebeke suların sağlıklı olmadığı da bilinnen bir gerçektir.Dolayısıyla okulda veya herhangi bir yerde çeçme suyu kullanmak zorunda kalanların büyük bir bölümü ishal ve kusmayla seyreden enteritlere yenik düşmektedir.Bu da sıvı kaybına neden olmaktadır.Daha önce de yapılan açıklama Şanlıurfa'nın hastahanelerin yetersizliğinde dolayı şehir hastahanesi kurulucağını açıklayan ve daha sonra Şanlıurfa'da vazgeçip Gaziantep 'de kurulacağını duyuran yetkilerin bu durumu görmeleri gerekir.

Konuyla ilgili bilgi veren Dr. Hamza Yetim Şunları söledi;

"Sorun tamemen alt yapı yetersizliğinden ve hijyenlik şartların sağlanamamasından kaynaklanıyor. Çözüm için alt yapıya önem verilmesi ve bu sorunlar çözülene kadar şebeke suların kullanmamak gerekir.Hijyenlik şartları aileler kendi imkanlarıyla sağlanmaya çalışmalıdır. örneğin; çocuğun çantasına küçük sıvı sabunlar konulmsı sorunun bir nebze çözümüne katkı sağlayabilir.Ayrıca bu durumlarda, Ateş, mide bulantısı, Kusma ve ishal ile karşılaşanların zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna müracat etmeleri , sıvı kaybına uğramayı beltaraf etmesi açısından gayet önemlidir dedi."

sağlık kuruluşları ihtiyaca cevap verememe, özellikle çocuk hastanesinin yetersiz kaldığı vatandaşlar tarafından ifade edilmektedir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com