Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Şanlıurfa'da deniz yok ama kanalda balık keyfi var

Şanlıurfa'da deniz yok ama kanalda balık keyfi var

Sırrınlı vatandaşlar, DSİ sulama kanalında suyun kesintisini fırsat bilerek balık avlamanın keyfini yaşıyorlar.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2014 Salı 18:06
Şanlıurfa'da deniz yok ama kanalda balık keyfi var

Yıllar önce kentin çeşitli derelerinde balık avlayan vatandaşlar, artık sulama kanallarında kendi yaptıkları olta ve ağ ile balık tutmanın zevkini yaşıyor.

 

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) hayata geçmesiyle suya hasret toprakların makus kaderi değişmiş, Tarımsal sulamanın başlamasıyla adeta bereketin fışkırdığı Şanlıurfa’da vatandaşlar rahatlıkla balık avlama imkanına da kavuştu. DSİ’ye ait sulama kanallarında kış ayları nedeniyle suların kesilmesini fırsat bilen vatandaşlar kanallara akın ederek balık tutyorlar.

 

Sırrınlı vatandaşlar, gazetemize yaptığı açıklamada, sulama kanallarında suların kesilmesiyle beraber,

 

Birkaç gün arayla arkadaşlarıyla buraya geldiklerini balık avlamanın zevkini yaşadıklarını söylediler.

 

Kanallarda balık tutmanın farklı bir duygu olduğunu aktaran vatandaşlar, "Bölgemizde balık kültürü yok denecek kadara az ancak son zamanlarda Atatürk Barajı'nın sularının buraya ulaşmasıyla bölgemizde balık avcılığı gelişti. Kanalda suların kesilmesi nedeniyle her hangi bir tehlike arz etmediği için boş zamanlarımızı balık tutarak geçiriyoruz" dediler.

 

Bozova bölgesinde bir çok vatandaş yakaladıkları balıkları satarak para kazandıklarını da dile getiren vatandaşlar, kendilerinin imkan buldukça kanallarda balık avladıklarını, Atatürk Barajından buraya kadar kanallarla gelen balıklar arasında Karagöz, Sazan ve Yayın balığının bol olduğunu ifade ettiler.

 

Sulama kanallarında balık yakalamanın tehlikeli olduğunun altını çizen vatandaşlar kendilerinin kanalda suyun kesilmesi sebebiyle balık avladıklarını sözlerine eklediler.

Aziz Budak / Olay gazetesi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com