Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa, kadına yönelik şiddete “dur” demek için bir araya geliyor

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülen “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi”, koordinasyon ve farkındalık yaratma seminerlerinin yedincisi Şanlıurfa’da yapılıyor.

Şanlıurfa, kadına yönelik şiddete  “dur” demek için bir araya geliyor
Şanlıurfa, kadına yönelik şiddete  “dur” demek için bir araya geliyor

Kadına yönelik aile içi şiddet ile mücadelede rol oynayan faktörler, şiddetin boyutları, yasal gelişmeler, başvuru mekanizmaları gibi pek çok konunun ele alınacağı seminerler dizisi, kadına yönelik aile içi şiddet ile mücadelede daha iyi bir koordinasyon ve işbirliği mekanizması için, bir yol haritası ortaya çıkartmayı amaçlıyor.

“Şiddet hayatın bir parçası değildir”
21 Mayıs 2014 Çarşamba günü, saat 13:30 – 17:00 arası Şanlıurfa Hilton Garden Inn Otel’de yapılacak seminerle, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda önemli bir adım daha atılıyor.
Başta Şanlıurfa Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Jandarma Komutanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile baro, sanayi ve ticaret odası, üniversiteler ve sivil toplum örgütleri bu ortak sorun çerçevesinde gerekli koordinasyon ve işbirliğini kuvvetlendirmek, deneyimlerini paylaşmak üzere bir araya geliyor.

“Şiddetten uzak bir yaşam her kadının hakkıdır”
Seminerlerin bir diğer önemli ayağını ise kadına yönelik aile içi şiddet hakkında toplumsal farkındalık ve duyarlılığın artırılması oluşturuyor. Bu açıdan muhtarlar, sosyologlar, psikologlar, kadın konuk evi temsilcileri, avukatlar, kanaat önderleri de seminerin hedef kitlesi içinde yer alıyor.
Seminerler dizisi, Türkiye’nin çeşitli illerinde devam edecek.

Proje hakkında...
Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanıyla Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülen “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi” 23 Temmuz 2013’de başladı.

Her 5 kadından 2’sinin fiziksel şiddete maruz kaldığı Türkiye’de, Jandarma Genel Komutanlığı, bu proje ile kadına yönelik aile içi şiddetle mücadelede idari kapasitesini daha da arttırmayı, kurumlar arası işbirliğini kuvvetlendirmeyi ve kendi içinde eğitim verecek 250 eğitmeni yetiştirmeyi hedefledi.

Program kapsamında 12.000 personele toplumsal cinsiyet, kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele, bu alanda jandarmanın görevi, sorumlulukları ve uygulanacak prosedürler ile 6284 sayılı yasa ve işleyişi konularında eğitim verilecektir.

T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin sözleşme makamı olduğu, Ecorys Danışmanlık ve Mühendislik Ltd. Şti. Liderliğindeki Konsorsiyumun teknik destek verdiği projenin toplam bütçesi ise 2 milyon 915 bin Avro. Proje Temmuz 2015’te sona erecektir.

TARİH : 21 Mayıs 2014, Çarşamba
SAAT  : 13:30 -17:00
YER    : Hilton Garden Inn Otel, Şanlıurfa

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu