Advert
Advert
Advert

Ruha-Der'den Halepçe Katliamının anma programı

Davet Ve Kardeşlik Vakfı öncülüğünde RUHA DER’in organize ettiği “Mazlum Halepçe’yi Anma” programına Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Ruha-Der'den Halepçe Katliamının anma programı
Ruha-Der'den Halepçe Katliamının anma programı

 Konferansta Davet ve Kardeşlik Vakıf temsilciliği Ruha Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Eğitim ve Yardım Derneği Başkanı Mehmet Salih Samak’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında; Dün Çanakkale de Müslümanlar yok edildi, onunla beraber hilafeti kaybettik, Afganistan, Irak, Filistin, Bosna, Çeçenistan, Mısır, Arakan, Hama, Halepçe ve bugün bölgemizdeki olaylar tesadüf değildir. Bunla Müslümanları kendi hâkimiyetlerinde tutmak için yapılıyor. Kürtlerin yaşadığı bölgelerde Müslüman bir halk var, dininden ırkından dolayı yok edilmek isteniyor. Halepçe’de yapılan saldırı sadece bir ırka, bir dine, ülkeden ziyade bütün insanlığa yapılmıştır. Samak; ”Tarihinden bihaber olanlar bu günü tanzim edemez ve yarınlarını planlayamaz; geçmişten ders alamayanlar, bu günün fitnesinden ve yarının hilelerinden korunamazlar.” diyerek konuşmalarını bitirdiler.

Dernek başkanımızın konuşmasından sonra Faruk Heme Tevfik Arif konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıktılar. Faruk Heme, Halepçe ye kimyasal ile bombalama sonucunda 5 bini aşkın kişi yaşamlarını yitirdikleri, 19 binin üzerinde de kişinin yaralandığını ve yıllar sonra binlerce sakat doğumlar olduğunu belirtiler.

Faruk Heme bombardımanın asıl amacının Halepçe halkının İslami duyarlılığından dolayı rejimle bir araya gelmemesi olduğunu belirtiler. Kısaca şöyle konuştular: Rahmetli Gazetece Ramazan ÖZTÜRK’ün çektiği fotoğraflar sayesinde dünya Halepçe katliamından haberdar oldu. Bombardımanın 3 gün sürdüğünü katliamdan sonra Saddam Halepçe’yi askeri bölge ilan ettiğini dolayısıyla Halepçe’ye girişlerin yasaklayıp Halepçe adında başka bir şehir kurarak Dünya kamuoyuna orayı göstererek katliamın yalan olduğunu iddia etti. Halepçelilere devlet dairelerinde çalışmak ve eğitim görmeleri yasaklandı. Halepçe halkının yardımına Hewler (Erbil) halkı yetişip birçok kişinin ölmesine engel oldular. Katliamın soykırım olarak tanınması Amerika’nın Irak’ı işgali sonrası tanındı. Oluşturulan mahkemede sadece sorumlulardan sadece birkaç kişi cezalandırıldı. “Bu vahşetin dünya ülkeleri tarafından bir soykırım olarak nitelendirilmelidir. “ şeklinde konuştular. 

İki konuşmacı arasında Halepçe de ne oldu olaylar nasıl geliştiğini anlatan kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Son konuşmacı Halepçe katliamı sırasında 6. Sınıfa giden bir çocuk olarak yaşayan Halepçe Üniversitesi öğretim görevlisi Yasin Abdulkerim Aziz Halepçenin coğrafi konumundan, tarihinden, önemli şahsiyetlerinden, o zamanki İslami çalışmalardan ve ağ kurtulanların hikâyelerini slayt eşliğinde anlatılar. Konuşma sırasında olayları anlatırken göz yaşlarına hakim olamayan Yasin Abdülkerim : ” O zaman ben 6. Sınıfa giden bir çocuktum. Olanların hepsini gördüm ve bu görüntüleri izlediğim zaman kendime hakim olamıyorum. İnsanım diyen herkes bu görüntüler karşısında kendisini tutamaz.” 

Konferansı Şanlıurfa Eyyübiye ilçesi Ahmediye Camii İmam-Hatibi Ömer Özaydın hocamızın duası ile son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir