Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Okulların hedef alınması örgütün cahilleştirme politikasıdır"

"Okulların hedef alınması örgütün cahilleştirme politikasıdır"

​Diyarbakır'ın Sur ilçesinde meydana gelen çatışmalarda okulların hedef alınmasına tepki gösteren Eğitim Bir Sen Diyarbakır Temsilcisi Yunus Memiş, okulların hedef alınmasının örgütün cahilleştirme politikası olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 9 Aralık 2015 Çarşamba 17:36

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır Sur ilçesinde meydana gelen çatışmalarda eğitim kurumlarının hedef alınması hakkında açıklamalarda bulunan Eğitim Bir Sen Diyarbakır Temsilcisi Yunus Memiş, okulların hedef alınmasının cahilleştirme politikası kapsamında olduğunu ve bu politikanın tutmayacağını belirtti.

Okullara yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu dile getiren Eğitim Bir Sen Diyarbakır Temsilcisi Yunus Memiş, “ 90’lı yıllardan beridir örgütün sürekli, bölgenin cahilleştirme politikası kapsamında okulları yaktığını ve talan ettiğini bütün kamuoyu tarafından bilinmektedir. En son olarak kutsal mabetlere yönelik bir saldırı oldu. Bu saldırı ile örgütün kutsal değerlere yönelik hazımsızlığı gün yüzüne çıktı. Sur ilçesinde okullarımızın kullanılamaz hale getirilmesi ve örgüt tarafından karargâh olarak kullanılması Kürt çocuklarını cahilleştirme politikasıdır.  Eğitim kurumlarını kullanılamaz hale getirip Kürt çocuklarını cahilleştirme politikası asla tutmayacaktır.” dedi.

“Devletin çocukların eğitim görme hakkını korumasını istiyoruz”

Memiş, “Nasıl ki harf inkılabında bütün muhafazakâr halk ile beraber, Türkiye halkı bir gecede cahilleştirme politikası kapsamında cahilleştirmişse, bugün aynısını örgüt yapıyor. Bu saldırıları telin ediyoruz. Örgüt bu saldırılardan vazgeçmelidir. Devletin de halkın can ve mal güvenliğini sağlaması, çocukların eğitim görme hakkını korumasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Örgüt okulların üzerimden elini çekmelidir”

Çatışmalardan dolayı Sur ilçesinde eğitimden söz edilemeyeceğine dikkat çeken Memiş şöyle konuştu: “Sur ilçesinde öğrenciler okula gidemiyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Sadece 180 iş gününün dolması için okullar resmi olarak tatil edilmiyor. Bu çocuklar hiç okula gitmeden okula gidiyormuş gibi görünecekler. Örgüt, okulların üzerimden elini çekmelidir. Öğretmenlerin ve öğrencilerin can ve mal güvenliğini devletin sağlaması lazım.”

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK’lilerin yeniden hendek kazarak barikat kurması nedeniyle; Süleyman Nazif Anaokulu ve İlkokulu, Mardinkapı İlkokul ve Ortaokulu, Cumhuriyet İlkokulu, Yavuz Selim İlkokulunda eğitime ara verilmişti.

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği ilçede dün, Süleyman Nazif Anaokulu ve İlkokulu ile Yavuz Selim İlkokulu hedef alınarak yakılmıştı. (M. Hüseyin Temel- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şehit Muhammet Fatih Safitürk'ün ismi Akçakale’de yaşayacak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com