Advert
Advert
Advert

Okulda notu kaldırmayı tartışıyorlar

Okulda notu kaldırmayı tartışıyorlar
Okulda notu kaldırmayı tartışıyorlar

Fransada ilköğretimde nota dayalı sistemin değiştirilmesi isteği tartışma çıkardı. Notun zekyı değil rekabeti teşvik ettiği belirtildi

Fransada ilkokulda nota dayalı eğitim sistemi tartışmaya açıldı. Not üzerinden değerlendirmenin, zeknın gelişimini değil rekabeti teşvik ettiği, zayıf öğrencileri damgaladığı ve öğrencilerin kendilerine güvenini zedelediği tartışması, bu ay Öğrenci Kuruluşları Derneğinin (AFEV) çağrısıyla yeniden gündeme geldi.

NOTUN ZARARLARI

Söz konusu çağrı perşembe günü Fransız haftalık haber dergisi Nouvel Observateurde yer aldı. Çağrıyı imzalayanlar arasında okulda şiddet konusundaki araştırmalarıyla tanınan uzman Eric Debarbieux, ekonomist Eric Maurin, yazar Daniel Pennac ile sosyologdan çocuk psikiyatrına birçok Fransız aydını vardı.

Yazar Daniel Pennac, zayıfların, güçlüler tarafından ezilmesindense yardımlaşmayı her zaman tercih edeceğini söyledi. Eric Debarbieux de eğitimde adalet ve cesaretlendirme olması gerektiğine inandığını ve dışlamaya karşı olduğu için bu çağrıyı imzaladığını belirtti. Ekonomist Eric Maurin de ilkokulun elit seçme değil, okuma öğrenme yeri olduğunu, not sisteminin tamamen yaratıcılık karşıtı olduğunu dile getirdi.

12 BİN İMZA TOPLANDI

Diğer yandan sağcı öğrenci sendikası Üniversitelerarası Ulusal Birlik (UNI) ise, notların silinmesi projesinin başarısız olduğunu ve İsveç, İsviçre, Danimarka ve Kanada gibi birçok ülke tarafından deneyimlendiğini söyleyerek öneriye karşı çıktı. UNInin yürüttüğü kampanya birkaç hafta içinde 12 bin imza topladı.

Fransız haber sitesi Rue 89, bu uygulamaya geçmiş İsveç ve Norveçte yaşayan uzmanların da konuyla iglili görüşlerini aldı. İsveçli terapist GisËle Caumont, not sisteminin değiştirilmesi ile beraber çocuklarda farkındalığın arttığını söyledi. Caumont, İsveçte ilkokul çağındaki çocukların yaşıtları olan Fransızlardan daha aptal olmadıklarını tam tersine okulda daha mutlu vakit geçirdiklerini belirtti.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret