Advert
Advert
Advert

NATO'dan Türkiye'ye hava desteği

Türkiye'nin Suriye sınırında hava savunmasını güçlendirmeyi öngören plan üzerinde NATO ülkelerinin anlaştığı belirtildi.

NATO'dan Türkiye'ye hava desteği
NATO'dan Türkiye'ye hava desteği

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak ülkelerinin Türkiye'nin Suriye sınırında hava savunmasını güçlendirmek için hazırlanan plan üzerinde anlaştığını söyledi.

Reuters Haber Ajansı’na açıklamada bulunan Stoltenberg, “Bölgedeki değişken durumu göz önüne alarak Türkiye için düşünülen güvenlik tedbirleri paketi üzerinde anlaşmaya vardık.” dedi. Anlaşma kapsamında Türkiye'nin hava sahasını korumak üzere AWACS casus uçaklarının gönderilmesi ve Akdeniz'e NATO gemilerinin konuşlandırılması öngörülüyor.

Stoltenberg alınan kararı, “Bu bize daha fazla farkındalık, daha fazla şeffaflık, tahmin edebilme sağlayacak, ayrıca bölgedeki durumun istikrar kazanmasına katkı sunacak ve gerilimi düşürecek.” sözleriyle yorumladı.

Türkiye'ye ikili düzeyde katkıda bulunacak ülkeler arasında Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya, Hollanda, Danimarka, Kanada ve Portekiz gibi ülkelerin olduğu belirtiliyor.

Kimi askeri uzmanlar ise NATO’nun 24 Kasım'da yaşandığı gibi bir başka Rus savaş uçağının düşürülmesinin önüne geçmek amacıyla bu kararı aldığını belirtirken,   NATO yetkilileri Türkiye'ye yapacağı askeri sevkiyat kararının önceden alındığını, düşürülen Rus uçağıyla ilgisi olmadığına vurgu yapıyor. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa sınırında hareketli günler…
Şanlıurfa sınırında hareketli günler…
Erdoğan'dan sert açıklama:
Erdoğan'dan sert açıklama: "Racon kesilecekse bizzat ben keserim!"