Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Muharrem Şehrullahtır"

"Muharrem Şehrullahtır"

Muharrem ayının 'Şehrullah' olarak nitelendirildiğini söyleyen Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör, Allah-u Teâla'nın bu ayda 10 peygambere 10 lütufta bulunduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2015 Çarşamba 18:00

Muharrem ayı münasebetiyle İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) konuşan Elazığ İl Müftüsü Peyami Güngör, bu ayın Şehrullah, yani Allah’ın ayı olarak vasıflandırıldığını, bu ayda birçok önemli olayın vuku bulduğunu söyledi.

Muharrem ayının ve aşure gününün önemine değinen Güngör, “Şehrullah yani Allah’ın ayı olarak bilinen Muharrem ayı ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu, bollaştığı bir aydır. Allah’ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu aya ‘Şehrullah’ denilmiştir. Aşure günü de bunun onuncu günüdür. Aşure gününün Allah katında önemli bir yeri vardır. Aşure gününün Allah katında çok seçkin bir yerinin bulunduğunu Fecir Suresi’nin ikinci ayeti olan ‘On geceye yemin olsun…’ ayeti kerimesinden öğrenmekteyiz Bu günde Cenabı Hak 10 Peygamberine 10 ikramda bulunmuş ve bu günün kutsiyetini artırmıştır.” dedi.

Müftü Güngör bu ayda gerçekleşen önemli olayları şöyle sıraladı: “Hz Adem’in tövbesinin kabul edilmesi, Hz Musa’nın ve kavminin Firavun’un zulmünden kurtarılması, Hz Nuh’un Cudi Dağı üzerinde kavmiyle beraber kurtarılması, Hz Yunus’un balığın karnından kurtarılması, Hz Yusuf’un kardeşlerince atılmış olduğu kuyudan çıkarılması, Hz İsa’nın dünyaya gelmesi ve gök semaya yükselmesi, Hz Davut’un tövbesinin kabul edilmesi, Hz İbrahim’in oğlu Hz İsmail’in doğması, Hz Yakup’un oğlu Hz Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözlerinin açılması ve Hz Eyüp’ün hastalığından kurtulması.”

İslam’da böyle mukaddes günlerin Asr-ı Saadet’ten beri Müslümanlar tarafından ihya edildiğini belirten Müftü Güngör, “Bu günlere Müslümanlar daha fazla zaman ayırmışlardır. Başka günlere nazaran bu günlerde daha fazla hayır hasenatta bulunulur. Çünkü bu günlerde Cenab-ı Allah’ın Müslümanların yapacağı tövbeleri kabul edeceğine dair Hadis-i Şerifler vardır. Yine bu günlerde önemli ibadetlerden biri de oruçtur. Müslümanların bil hassa bir gün öncesi ve bir gün sonrasını oruçlu geçirmesinin fazileti vardır. Tabi bu günde bütün Müslümanları üzen Kerbela hadisesini unutmamak lazım.” diye konuştu.

Müftü Güngör, son olarak tüm Müslümanların hicri yeni yılını tebrik ederek, hayırlara vesile olmasını temenni etti.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com