Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem MUHACİR ENSAR KARDEŞLİĞİ DERNEĞİ AÇILDI

MUHACİR ENSAR KARDEŞLİĞİ DERNEĞİ AÇILDI

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suriye Türkiye Muhacir Ensar Kardeşliği Derneğinin açılışını gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2015 Perşembe 10:15
MUHACİR ENSAR KARDEŞLİĞİ DERNEĞİ AÇILDI

Süleymaniye Mahallesinde Şanlıurfa Valiliği tarafından yer tahsisi yapılan derneğin açılışına Vali İzzettin Küçük’ün yanı sıra; Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Suriyeli eski Müftü Şeyh Zekeriya El-Mesud, ilgili daire amirleri ve çok sayıda Suriyeli muhacir ve Şanlıurfalı ensar katıldı.

Açılış programı, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ardından Suriyeli öğrencilerin İstiklal Marşını okumasıyla başladı. Minik Suriyelilerin sergilediği renkli gösterilerin ardındansa açılış konuşmaları yapıldı. Programda konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük: “Ensar ve Muhacir ismi mübarek bir isimdir. Biz de ismi bu kadar büyük olan bir derneğe ve kardeşliğe yakışacak bina da en iyi bina olsun dedik ve bu binayı Valilik olarak derneğimize tahsis ettik. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

2011 yılından bu yana Suriye ve Suriyeliler konusunda Türkiye’nin duruşunun hiçbir şekilde değişmediğini dile getirerek konuşmasını sürdüren Vali İzzettin Küçük: “Bunda bir milim gerileme yoktur, hatta ilerleme vardır. Bizim Suriyeli kardeşlerimize bakışımız şudur. Aslında sınırlar var ama buralar yıllar önce bir ülkeydi. Bu yüzden bizim için bugün de değişen bir şey yok. Yaklaşık bin sene aynı kaderi yaşadık; aynı hayalleri, aynı kültürü yaşadık. Bunun için Suriyeli kardeşlerimiz geldiğinde hiç tereddütsüz bunu bir külfet ve mihnet olarak görmedik. Nasıl Suriyeli kardeşlerimiz bir imtihandaysa bizler de başka bir yönüyle imtihan içerisinde olduğumuzu düşündük ve kucak açtık. Suriye’de barış hakim olana kadar kardeşlerimiz kendi vatanlarında olduğu gibi kalacaktır. Devletin ve hükümetin kararlılığı budur. Bu yüce milletin de bugüne kadar koyduğu tavır budur. Bundan sonra da böyle olacaktır” dedi.

Vali İzzettin Küçük konuşmasında, son günlerde özellikle sosyal medyada Şanlıurfa’daki Suriyelilere karşı yürütülmeye çalışılan olumsuz örgütlenmeye de yer verdi. Sosyal medyada yer alan Suriyelilere karşı yapılması düşünülen mitingi yasakladığını açıklayan Vali İzzettin Küçük: “Sosyal medyada milletimizi temsil etmeyen bir azınlık güya bir örgütlenme ile miting yapacaklarmış. Şimdiden söylüyorum, vali olarak bu mitingi yasakladım. Bununla birlikte sosyal medya üzerinden bu tür haberleşme yapanlar şunu bilsin; halkı kin ve nifak duygularıyla bir birine düşürme suçunu işliyorlar. Şu anda istihbarat ve siber suçlarla mücadele birimlerimiz bu kişileri belirledi. Bunları toplum önünde teşhir edeceğim. Suç işlemişlerdir, gereğini yapacağız” dedi.

Suriyeli Müftü El Mesud ise yaptığı konuşmada “İlk günden bu yana hem Türkiye’de hem sınırın diğer tarafındaki Suriyelilere yardım elini esirgemeyen Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve onun ensar halkına Suriye halkı adına teşekkür ediyorum” dedi. Dernekte muhacirlere ensar Türk halkıyla bir arada yaşamayı öğretmeye çalıştıklarını ifade eden El Mesud; Suriyeli çocukların eğitimi için gerekli çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından Vali İzzettin Küçük ve beraberindekiler; derneğin açılış kurdelesini kesti. Program, dernek binasının davetlilerle gezilmesinin ardından sona erdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com