Advert
Advert
Advert

Mezunların diploması tehlikede!

Mezunların diploması tehlikede!
Mezunların diploması tehlikede!

KPSS skandalı diğer sınavlara da sıçradı. Son 5 yılı kapsayacak soruşturmada kopyayla üniversiteye yerleşip mezun olanların diplomaları iptal edilecek, devlet memurları ise meslekten men edilecek.

Türkiye genelinde 10-11 Temmuz 2010da gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavında (KPSS) çıkan kopya skandalının ardından ÖSS de dahil olmak üzere Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı (KPDS) gibi sınavlara dair kopya ihbarları ardı ardına gelince soruşturma genişledi. Savcılık, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Devlet Denetleme Kurulu tarafından çok yönlü yürütülen soruşturma son beş yılı kapsayacak.

YÖK BAŞKANINDAN TALİMAT

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Denetleme Kuruluna iddia edildiği gibi kopya olaylarının diğer sınavları ilgilendirip ilgilendirmediğinin araştırılması talimatı verdi. Son beş yılın sınavlarında kopya soruşturması neticesinde, soruları yasadışı yollardan satan şebekeyle ilgili kişilerin tespiti yapılıyor. YÖK, ÖSYMden önceki yıllarda soru sızması tespiti halinde, bu kişilerin sınavlarının iptal edileceğini belirtti.

HAKİMLER GÖREVDEN ALINACAK

Kopya skandalına karışmış adayların, halen üniversitedeki kayıtlarının silineceği ifade edildi. Haksız yoldan ÖSSyi kazanan ve üniversitede bir bölümü bitirenler olması durumunda ise, üniversite diplomaları da YÖK kararı ile iptal edilecek.

Ayrıca kopya tespiti halinde Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı ile mesleğe giren hakim ve savcılardan, İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı ile alınan kaymakamlardan, Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile alınan doktorlardan bazılarının da mesleki yaşamı sona erecek. 

Bile bile lades

ÖSYMnin 2009 faaliyet raporunda polis sınavındaki ve KPSSdeki soruların bazı dershaneler tarafından çalındığına ilişkin bilgiler olduğu ortaya çıktı

ÖSYMnin hazırladığı ve aylar önce yayınlanan 2009 yılı faaliyet raporunda, sınav soruları ile ilgili ilginç iddialar yer alıyor. Raporda, Polis Meslek Yüksekokulları Sınavında soruların adaylar tarafından ele geçirildiği için iptal edildiği vurgulanırken, KPSS sorularının da Polis Meslek Yüksek Okulu sınavındaki sorular ile aynı olduğu kaydedildi. Üstelik soruların bazı dershanelere de verildiği raporda yer aldı. 

SINAVDAKİ 103 SORUDAN 88İ AYNI

2009 yılı faaliyet raporunda, 13 Eylül 2009da 09.30-11.30 saatleri arasında yapılan Polis Akademisi Polis Meslek Okulu sınavı sırasında, soruların ele geçirildiği  ihbarının geldiği vurgulandı. Kopya iddiaları raporda şöyle anlatıldı: Sınav sorularının ele geçirildiği ve KPSS Deneme Sınavı adı altında bazı dershaneler tarafından bazı öğrencilere iletildiği iddia edilen bir haber iletildi. İncelemelerde KPSS Deneme Sınavında yer alan 103 sorudan 88inin sınavda sorulan sorularla büyük benzerlik gösterdiği saptanmıştır.

37 SINAV ŞAİBELİ

Faaliyet raporunda, ÖSYMnin 2009 yılı içinde toplam 37 sınav gerçekleştirdiği de vurgulandı. Bu sınavların başında ise, ÖSS, YDS, KPDS, ALES, KPSS, TUS sınavları geliyor. Son iddialarla birlikte söz konusu sınavların tamamına şüpheyle bakılmaya başlandı. Devlet Denetleme Kurulunun da, tüm sınavları mercek altına aldığı ve sistemi sorguladığı öğrenildi. 

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!