Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Kurtulmuş:"Suriyeliler için dünyanın kılı kıpırdamıyor"

Kurtulmuş:"Suriyeliler için dünyanın kılı kıpırdamıyor"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş katıldığı bir TV programında yaptığı açıklamada, A Haber'e yaptığı açıklamada, IŞİD'ten kaçışları süren Suriyelilerin dramı karşısında dünyanın sessizliğine tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2014 Cumartesi 10:12
Kurtulmuş:

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş katıldığı A Haber TV programında yaptığı açıklamada, IŞİD’ten kaçışları süren Suriyelilerin dramı karşısında dünyanın sessizliğine tepki gösterdi.


Yöneltilen soruları yanıtlayan Kurtulmuş, IŞİD'in 6 kilometreye kadar sınırımıza yaklaşmış  olması dolayısıyla, bu insanlara sınır kapısının açılması kararı alındığını belirterek, “En iyi senaryodan en kötü senaryoya kadar bütün senaryoları gözden geçirdik. Bir köyün IŞİD tarafından alınmasıyla birlikte hemen sınırımıza yeni bir göç dalgasının gelebileceği, bu insanların 4 – 5 bin kişi civarında olursa nasıl barındırılacağı, 100 – 150 bin kişi olursa nasıl bunlarla ilgili imkanların sağlanacağı bütün bunları detaylı olarak çalıştık. Bizim topraklarımıza, bizim memleketimize sığınan herkese de başından itibaren olduğu gibi bugün de kapımız açıktır." şeklinde konuştu.


 

Kurtulmuş konuşmasında, " Eğer burada sınırdaki köyler, şehirler, kasabalar, bunlar düşerse, IŞİD Türkiye'ye komşu olmuş olacak. Bunun getirmiş olduğu güvenlik zaaflarının olduğu ortadadır. Bunun getireceği siyasi sorunların çok açık bir şekilde ortada olduğu görülüyor." dedi.


Dünyanın sessizliğine isyan etti


Yaşananlar karşısında dünyanın sessizliğine de isyan eden Kurtulmuş, "Türkiye şu anda yaklaşık bir buçuk milyona yakın Suriyeli mülteci sorunuyla karşı karşıya. 2 buçuk milyar lira gibi bir maliyetle karşı karşıya. Ama dünyanın kılı kıpırdamıyor. Dünyada hiçbir uluslararası yardım mekanizması bu anlamda Türkiye'ye destek olmuyor. Kendi ülkelerinde birkaç bin mülteci ağırlayan birtakım büyük ülkeler  de, o birkaç bin mültecinin ağırlığı karşısında bile eziliyorlar. Ama çok şükür bu kadar büyük kitlelere ulaşmış olmasına rağmen, bundan yakınmıyoruz. Evet problemleri biliyoruz, bunun zorluklarını biliyoruz, ama sonuçta dost olarak, kardeş olarak, akrabalarımız olarak bu insanlara nasıl yardım edeceksek bu yardımı yapmaya gayret ediyoruz.” şeklinde konuştu.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com