Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli?

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli?

Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvan satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Kurbanlılar nasıl olmalı?

Giriş Tarihi: 8 Eylül 2016 Perşembe 23:41
Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli?

12-15 Eylül 2016 tarihleri arasında kutlanacak Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvanlar için gerekli tedbirler alındı.

Konu hakkında yazılı açıklamada bulunan Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mehmet Afif Avcı, "Batman'da kurbanlık özelliği taşıyan gerek büyükbaş gerekse küçükbaş hayvan varlığımız yeterli durumdadır. İl genelinde yaklaşık 2 bin 500 büyükbaş, 10 bin küçükbaş kurbanlık hayvan varlığımız bulunmaktadır."dedi.

Vatandaşların Kurban Bayramını huzurlu bir şekilde geçirmelerini sağlamak için kurbanlık hayvan satış ve kesimlerini denetlemek ve hayvan sevklerini kontrol altına almak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilmesi yapıldığını belirten Avcı, "Kurban bayramı süresince gıda denetim personeli görevlendirilmesi de yapılmıştır. Dini bir vecibe olan kurban vazifesi yerine getirilirken insan sağlığını korumak, hayvanlara eziyet edilmeden kesilmelerini sağlamak ve hayvanların hijyenik şartlarda kesimleri sağlayarak, çevreyi kirletmemenin de dini ve insani bir görev olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını tebrik eder, huzurlu, sağlıklı ve güvenli bir bayram geçirmelerini dilerim." şeklinde konuştu.

Avcı, kurbanlık hayvan satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıraladı:

-Kulak küpesiz ve pasaportu olmayan hayvanlar satın alınmamalı

-Kurbanlık hayvanın genel sağlık durumu iyi olmalı ve hayvanda kısmi veya genel felç, yara, vücutta şişlikler vs. olmamalıdır.

-Kurbanlık kesilen hayvan küpelerinin en yakın İl/İlçe Müdürlüğüne teslim edilmelidir.

-Kurbanlık hayvanların kesimleri gelişi güzel yerlerde, cadde ve sokaklarda yapılmaması, izin verilen kesim yerlerinde yapılmalıdır.

-Kendi bahçelerinde kesim yapanların kurban atıklarını kedi köpek gibi hayvanların ulaşamayacağı şekilde gömülmesi sağlanmalıdır. (İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com