Advert
Advert
Advert

"Kozmetik ürünler cildin doğallığını bozuyor"

Kozmetik ürünlerin zararları hakkında uyarılarda bulunan uzmanlar, kozmetik ürünlerin cildin doğallığını bozduğuna dikkat çekti.

Uzmanlar, kozmetik ürünlerinin içeriğindeki zararlı maddelerden dolayı cilde düşman olduğunu ve sık kullanılmaması gerektiğini belirterek, bu ürünlerin cildin doğallığını daha erken kaybetmesine ve bunun telafisi için kişiyi kozmetik bağımlısı yapabileceğine işaret etti.

Kozmetik ürünlerinin zararları hakkında bilgi veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Semahat Alperdal, insanların kozmetik ürünleri, kimyasal veya bitkisel olarak eski tarihlerden beri kullandıklarını belirterek, kimyasal olan ürünlerin yararı olduğu kadar zararının da fazla olduğunu ve içerisindeki toksit reaksiyonlar sebebiyle vücut üzerinde alerjiye sebep olabileceğini söyledi.

Bazı kozmetik ürünlerinin, alerjik hastalıklara yatkınlığı olan insanlarda deride aşırı kuruluk, kaşıntı, batma, yanma ve sızlama gibi birtakım olumsuz etkiler ortaya çıkarabileceğini belirten Alperdal,  “Sabunlar, duş jelleri, makyaj malzemeleri,  tırnak boyaları, tıraş losyonları,  bakım ürünleri ve nemlendiriciler gibi çok geniş yelpazede kullanılan bu ürünlerin çok dikkatli ve bilinçli kullanılması gerekir. Ayrıca yanlış kullanım sonucunda ağız veya çene bölgesinde ve ciltte güneş ışınlarının temasıyla beraber birtakım lekeler ortaya çıkabiliyor.” dedi.

Kozmetik ürünler kullanıldığında mutlaka hekime danışılmalı

Cilt bakımı  konusunda,  cildin PH derecesini bozmayacak ürünler tercih edilmesi ve ürün cilt uyumu sağlanması gerektiğini ifade eden  Alperdal, “Kozmetik ürünlerin içerisinde sağlığa zararlı yüzlerce madde bulunmaktadır. Alışkanlık hâli ve sürekli kullanma neticesinde sağlık sakıncaları artmaktadır. Merdiven altı ürünlerin kullanılması bu zararları daha da artırmaktadır.  Dolayısıyla kozmetik ürünler, gerekmedikçe kullanılmamalı, kullanıldığında da mutlaka hekim ve uzmanına danışmalı ve en kısa zamanda vücut üzerinden atılmalıdır.” uyarısında bulundu.

Alperdal son olarak,  gebe bayanların mutlaka kozmetik ürünlerden uzak durması gerektiğini belirtti. (Yunus Sırat, M. Hüseyin Temel - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!