Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Karaciğer yağlanması deyip geçmeyin!

Karaciğer yağlanması deyip geçmeyin!

​Karaciğer yağlanmasının ciddi bir rahatsızlık olduğuna dikkat çeken uzmanlar, hastalığın en önemli nedeninin ise obezite olduğunu belirtiyor.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2015 Cuma 11:20
Karaciğer yağlanması deyip geçmeyin!

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Abdullah Ülkü, karaciğer yetmezliğinin en önemli nedenleri arasında hepatit B, C ile alkole bağlı kronik karaciğer hastalıklarının gösterildiğini belirtti.

Ülkü, viral hepatitlerin siroz gelişiminde ön planda olduğu görülürken son zamanlarda karaciğer yağlanmasına bağlı siroz gelişiminde çok önemli artışlar yaşandığına dikkati çekti.  Karaciğer yağlanmasının başlıca nedenleri arasında obezitenin ve dengesiz beslenmenin sayılabileceğinin altını çizen Ülkü, karaciğer yağlanmasında karaciğerde yağ depolanması oluştuğunu dile getirdi.

Obezite en önemli neden

Günümüzde beslenme alışkanlarının değişmesiyle birlikte egzersizden uzak bir yaşam ile beraber insanların hareketsiz kaldığına değinen Ülkü, bu durumun beraberinde karaciğerde yağlanmayı getirdiğini söyledi. Ülkü, önüne geçilememesi halinde hastanın doğrudan karaciğer nakli ile karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için obeziteden kaçınılmasını ve düzenli egzersiz yapılmasını öneren Ülkü, egzersizin cilt altında ve karaciğerdeki toplam yağ miktarını azalttığını ve böylece metabolizmayı düzenlediğini belirtti.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da vicdansızlığın böylesi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com