Advert
Advert
Advert

Kabe yeni giysilerini giymeye hazırlanıyor

Hacı olma heyecanını yaşayan hacı adayları Arafat'a akın etmeye başlarken, Kabe'de de bayram hazırlıkları sürüyor. Hacılar, Arafat'ta Vakfe'ye girmek için yola çıkarken Kâbe örtüsünün değiştirilmesi çalışmaları da başladı.

Kabe yeni giysilerini giymeye hazırlanıyor
Kabe yeni giysilerini giymeye hazırlanıyor

Kabe çalışanları bugün öğleden sonra Kabe'nin eski örtüsünü kaldırmaya Kabe'nin kapısından başladı. En yoğun işlemelerin bulunduğu Kabe kapısı örtüsünü kaldıran işçiler, altın kapıyı tamamen açığa çıkardı.

Daha sonra Kabe örtüsünün dört köşesinden aşağıya doğru dikişler ayırıldı. Kabe örtüsünün üzerindeki hat işlemelerinin yoğun olduğu kısımlar tek tek çıkarıldı.

Kabe, Arefe günü sabahı gülsuyu ve zemzemle yıkandıktan sonra yeni örtüsünü giyecek.
Kabe'nin dört duvarından aşağıya doğru sarkıtılan örtü görevliler tarafından titiz şekilde giydirilecek. Bir taraftan yeni örtü Kabe'ye giydirilirken bu kez altta kalan eski örtü yine titiz şekilde çıkartılarak müzede sergilenecek.

Kurban Bayramı arifesinde değiştirilecek olan Kabe örtüsü, Zilhicce ayının biri itibariyle tamamlanarak Kabe'nin baş imamı Abdurrahman Essudeysi'ye teslim edilmişti. 14 Ekim'de Kabe'ye giydirilecek yeni örtü 8 ayda bitirilirken, örtünün yapımında 120 kilogram saf altın kullanıldı. Kabe örtüsü, yaklaşık 2 ton ağırlığında... Tamamen el işçiliğiyle dokunan Kabe örtüsü, yaklaşık 6 milyon dolara mal olurken örtü için 746 kilogram hakiki ipek kumaş kullanıldı.

Gümüş ve altın ipliklerle işlenen, saf ipek olan ve siyaha boyanan Kabe örtüsü toplam 16 parçadan meydana geliyor.

Kabe örtüsünün üzerine "La ilahe illallah Muhammedün Resulullah", "Allah Celle Celalühü", "Sübhanallahi ve bihamdihi subhanallah El Azim", "Ya Hannan, ya Mennan" ibareleri dokunuyor.

Kabe örtüsünün değiştirilmesi ile ilgili hazırlıkların devam ettiği sırada havadaki bir helikopterde tavaf yapıldığı iddia edildi.

osman.atesli@haber7.com

Mekke / Haber7

kaber örtü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır