Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem İhmalkârlık 50 dönümlük fıstık bahçesini ziyan etti

İhmalkârlık 50 dönümlük fıstık bahçesini ziyan etti

Batman'ın Hasankeyf İlçesine bağlı Üçyol Köyü Kavak Mezrası'nda bulunan 50 dönümlük fıstık bahçesinin, İl Tarım Müdürlüğü'nün ihmalkârlığı nedeniyle ziyan olduğu ileri sürüldü.

Giriş Tarihi: 14 Ekim 2015 Çarşamba 21:28
İhmalkârlık 50 dönümlük fıstık bahçesini ziyan etti

Batman’ın Hasankeyf İlçesine bağlı Üçyol Köyü Kavak Mezrası’nda (Xirbê İsmail) fıstık yetiştiricileri, 50 dönümlük fıstık bahçesinin İl Tarım Müdürlüğü yetkililerinin ihmalkârlığı nedeniyle ziyan olduğunu ileri sürdü.

Fıstık bahçesinin ürünlerinin ziyan olmasına Batman Tarım İl Müdürlüğünün ihmalkârlığının sebep olduğunu savunan fıstık yetiştiricisi İbrahim Tunç, “8 yıldır emek verip tam ürün verecek duruma gelen, içinde 7 yüze yakın fıstık ağacı bulunan fıstık bahçesinden bu sene güzel bir ürün bekliyorduk. Ama bir gün baktım ağaçlarda ne olduğunu belirleyemediğimiz bir hastalık belirmiş. Hemen hastalıklı ağaçtan bir dal alıp analiz için Batman Tarım İl Müdürlüğüne götürdüm. Görevli memur, analiz yapılıp bahçeye geleceklerini söyleyip beni gönderdiler.” dedi.

“Uzun süre bekledik kimse gelmedi”

Uzun süre bekledikleri halde yetkililerden kimsenin gelmediğini belirten Tunç, “Uzun süre bekledik kimse gelmedi. Defalarca telefon açtım, yine gelmediler. İstedik ki doğru bir tahlil yapılsın ve bize bir ilaç önersinler. Yoksa kendimiz alacaktık. Daha sonra bahçeye gittiğimde baktım fıstıkların bazısı dalda çürümüş, bazısı da düşmüş. Tam hasat zamanında bu hastalık yüzünden ürün olgunlaşamadı, içi boş kaldı. Yaklaşık 6-7 bin TL zararımız var. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Tunç, “Bu proje devletindir. 8 yıl evvel yüzde 50 fide ve tel örgü hibe desteği ile bu işe giriştik. Her türlü zirai destekte bulunacaklarını söylediler. Ama bir defa olsun uğrayan olmadı. Kendi imkânlarımızla bu seviyeye getirdik. Tam hasat zamanında teşhis edemediğimiz bir hastalık yüzünden bu kadar ürün ziyan oldu. Fıstık, bildiğiniz gibi iki senede bir ürün veriyor. Bu yıl heba oldu. Gelecek yılda ürün vermeyecek. Bu konuda yetkililerden bize yardımcı olmalarını bekliyoruz.” şeklinde konuştu. (Süleyman Tunç - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da silahlı kavga:3 ölü, 4 yaralı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com