Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Hz Muhammed insanlığı aydınlatan model bir şahsiyettir'

'Hz Muhammed insanlığı aydınlatan model bir şahsiyettir'

Bingöl Üniversitesi'nde "İslam'da Sünnet'in Yeri ve Önemi Konferansı" düzenlendi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2015 Cumartesi 11:24
'Hz Muhammed insanlığı aydınlatan model bir şahsiyettir'

Bingöl Üniversitesi’nde Prof. Dr. Zekeriya Güler tarafından “İslam’da Sünnet’in Yeri ve Önemi” konulu bir konferans verildi.  

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta konuşan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Güler, Kur’an’da Hz Muhammed’in etrafını aydınlatan nur ve model bir şahsiyet olduğunun vurgulandığını ifade etti.

Peygamberin devamlı olarak her türlü aşırılıktan uzak durulmasını ve orta yollu olunmasını telkin ettiğini, İslam dininin vasat bir din olduğunu belirten Güler, Kur’an’da verilen mesaj ve buna paralel olarak Hz. Muhammed’in yaşamının bunun en büyük örneği olduğunu söyledi.

Sünnetin ne olduğunu, mahiyetini ve önemini anlatan Güler, şunları söyledi: “Sünnet her şeyden evvel Allah Resulünün yol haritası, yani yöntemidir. İslam’ı sahih olarak anlatabilmek, doğru yorumlamak için en önemli metot peygamberin sünnetini bilmektir.  Allah Resulünün tasavvuru, pratiği her konuda Müslümanlar için en büyük örnektir. İtikatta, amelde, toplumsal hayatta ve ahlaki münasebetlerde. Allah Resulünün bize öğrettiklerine, hayat tarzına ve yaşantısına sünnet denir.”

Sünnetin toplumsal hayatın inşasında önemli bir rolünün olduğunu vurgulayan Güler, günümüzdeki sorunların nedenin, Hz Muhammed’in sünnetinden mahrum kalındığından dolayı ortaya çıktığını belirtti.  (Nihat Kanat-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da turizme bir adım daha: Turizm zabıtası kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com