Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Heykeltıraş Mehmet Aksoyun Karsta yaptığı İnsanlık Anıtının yıkımı dünya basının manşetlerinde yer aldı!

Heykeltıraş Mehmet Aksoyun Karsta yaptığı İnsanlık Anıtının yıkımı dünya basının manşetlerinde yer aldı!

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2011 Salı 07:54
Heykeltıraş Mehmet Aksoyun Karsta yaptığı İnsanlık Anıtının yıkımı dünya basının manşetlerinde yer aldı!

Heykeltıraş Mehmet Aksoyun Karsta yaptığı İnsanlık Anıtının yıkımı, Türkiyede olduğu gibi dünya basınında da geniş yankı buldu.

Heykeltıraş Mehmet Aksoyun Karsta yaptığı İnsanlık Anıtının yıkılışıyla ilgili en ilginç yorum, Wall Street Journaldan geldi. Habertürk Gazetesinin derlediği habere göre: Gazetenin internet sitesinde, Ermeni-Türk anıtı, seçim kampanyasında ifade özgürlüğünün sembolü haline geldi başlığıyla yayımlanan analizde Erdoğanın liderliğindeki İslami eğilimli AK Parti, Ermenistanla ilişkilerin tamirine Türkiyenin laik anamuhalefet partilerinden daha açık olduğunu kanıtladı. Ancak anıt bir rol değişikliğine neden oldu yorumu yapıldı.

DOSTLUK PARAMPARÇA

Fransız La Liberation Gazetesi, Türk-Ermeni dostluğu paramparça başlığıyla yayımladığı haberde heykelin olası bir barışmanın simgesi olduğunu vurguladı. İngiliz Independent Gazetesinin başlığı ise Türkiye ve Ermenistan çekişirken dostluğun eli geri çekildi oldu.

Haberde anıtın yıkılışının iki ülke arasındaki yakınlaşma girişiminin durmasının işareti olduğu ifade edildi. Haberi yazan Shaun Walker, Türkiyenin bölgesel müttefiki Azerbaycan ve Türkiyedeki milliyetçiler, anıta güçlü tepki gösterdi ifadesini kullandı.

UCUBE VURGUSU

BBCnin internet sitesinde yer alan haberde ise Başbakan Erdoğanın ocak ayında Karsa yaptığı ziyaret sırasında, anıtı ucube olarak tanımladığı ve 11inci yüzyıldan kalma bir türbeye saygısızlık olarak nitelendirdiği hatırlatıldı.

Haberde Erdoğanı eleştirenler Başbakanın bu ifadeleriyle haziran seçimleri öncesi, bölgede güçlü olan milliyetçilere hitap ettiğini söyledi denildi. AFP ve Associated Press gibi haber ajansları da anıtın yıkılışına haberlerinde yer verirken, Erdoğanın anıtı ucube olarak nitelendirdiğini ve yıkım planını eleştiren sanatçı Bedri Baykamın geçtiğimiz hafta bıçaklandığını vurguladı.

İKİNCİ KELLE GECE KESİLDİ

İnsanlık Anıtı heykelinin kafalarının kesilmesi bitti. İkinci figürün kafası önceki gece kesildi. Dün de gövdelerin kesim işlemi için hazırlıklar yapıldı. Gövdeler bugün kesilecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

Birecik'te Sahnelendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com