Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Harran'ın kümbetleri ilgi çekiyor

Harran'ın kümbetleri ilgi çekiyor

Giriş Tarihi: 5 Nisan 2010 Pazartesi 08:27
Harran'ın kümbetleri ilgi çekiyor

Harran'ın turistler tarafından en çok ilgi çeken yanı, külah biçimindeki konik tipik evleri. Harran evlerinin oluşturduğu ilginç mimari dokuya dünyanın hiç bir yerinde rastlanmaz. Harran harabelerindeki antik mimari kalıntılardan toplanan tuğlalarla, köylüler tarafından yapılan bu evler, kare bir alanın üzerini örten külah biçiminde bir kubbeden oluşuyor. Yan yana gelen tek kubbeler iç kısımda kemerlerle birbirine bağlanmış ve içeride geniş bir oturma mekânı elde edilmiş. Bölgenin iklimine uyumlu olan bu evler yazın serin, kışın sıcak.
Harran; ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya putperestliğinin (Sabiizm) önemli merkezi olmasıyla da ünlüymüş. Bu nedenledir ki Harran'da astronomi ilmi çok ileriymiş.

 Haranda bir hafta sonu gezmeye gittiğinizde Halil Özyavuz ın müze evini ziyaret etmeniz gereklidir. İnanın sizleri geçmişe götürecektir.            

Harran kalıntıları ve özellikle müze evleri haranın tarihini ortaya çıkarmaktadır. Müze evlerini yıllardan buyana çalıştırdığını söyleyen Halil Özyavuz, ben ve çocuklarım Harran sevdalısıyız, harrana gelen yabancı turistler ve yerli turistlere müze evlerimizi açmaktayız. Yıllardır haranı anlatıyoruz, kumbet olan evlerimizi müzeye çevirdik, geçmiş yıllardan kalan tarih kokan eserleri turistlere göstermekteyiz, özellikle nostalji yaşansın diye Harran harabeleri arasında getirdiğimiz deve ve atlar ile turistlere Harran harabelerini gezdirmekteyiz buda bizi çok mutlu ediyor dedi.

Coşkun Atan / www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com