Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Röportaj Hannah; Urfayı çok ama çok özlüyorum.

Hannah; Urfayı çok ama çok özlüyorum.

Giriş Tarihi: 30 Ocak 2010 Cumartesi 22:20
Hannah; Urfayı çok ama çok özlüyorum.

Urfanın Kayıp Ceylanı: Hannah Hande Berger

Urfanın Türküsünü Birde Ondan Dinleyin...

 

 

Her şey 2008 yılı sonlarında 3.sünü düzenlenecek olan  Halil İbrahim Buluşmalarının Hazırlık çalışmalarında başladı. Sayın vali Yardımcımız Yıldıray Malgaç,  Hannah Hande Berger Hanım efendiyi dinlememizi ve tanıtım cd mizden Kullanmamız tavsiyesinde Bulunmuştu. İnternet üzerinde Kısa bir arama sonucu youtube paylaşım sitesinden ilk kez Hannah Hande Berger Hanım efendiyi dinleme şansımız oldu, şimdi sayısını hatırlamadım defalarca, daha doğrusu o gün boyu ve ondan sonraki günler boyu hep o türküyü dinledik,

Hannah Hande Berger Macar asıllı, Urfa’ya ve Urfa türkülerine hayran bir bayan.

 

Halil İbrahim buluşmalarında Hannah Hanım Urfa türküleriyle coşturdu Urfalıları, söylediği türküleri o kadar içten ve yürekten söylüyordu ki; sanki Macar ülkesinden gelen biri değil de, içimizden biriydi ve Urfa’nın türküsünü inanın birçok Urfalıdan daha güzel daha yürekten söylüyordu. Urfalı bağrına bastı onu, etkinliğin diğer günlerinde Urfa’nın tarihi ve güzelliklerini gezdirdiğimiz, Hannah Hande Berger Hanımın bir başka yönü de bizi şaşkına çeviriyordu, bir insan ancak bu kadar mütevazi bu kadar alçak gönüllü oluyordu. Ve ardında boynu bükük bir Urfa bırakıp Macaristan’a geri döndü.  

 

Aslında Eğer Ben Şanlıurfa Valiliğinin Yerinde olsam bu güzel sanatçıya eski bir urfa evini onarır hediye ederim. En azından Sanat çalışmalarını bir bölümünü burada yapmasını sağlar, ve Urfaya  tanıtımına çok güzel bir katkı sunulmuş olurdu. Çünkü urfayı bu kadar seven bir sanatçı az bulunur. Hannah Hande Berger hanımda Fahri elçimiz olurdu.

 

Hannah Hande Berger Hanımefendi ile dostluğumuz bundan sonrada devam etti. Bu Site vasıtası ile kendisiyle görüştüğümüz Hannah Hanım Röportaj teklifimizi bizi kırmayarak kabul etti. Şimdi bu röportajı sizlerle paylaşmak istiyoruz aslında bir soru cevap tarzında yapmak istediğimiz röportajı Hannah Hanım anlattı biz kayıt ettik. Umarım beğenirsiniz.

 

 

Yasin KÜÇÜK: Öncelikle  Hannah Hande Berger Hanım kimdir, ne zaman müziğe başladı ve kısaca Anlatır mısınız?

Hannah Hande BERGER: Küçük yaşlarda müziğe başladım çocukluğumda 6 yılı piyano çaldım.  Hayatımda Müzik ve Ailem çok önemlidir. Çeşitli dillerde Şarkılar söylüyorum. Özellikle Türkçe, Kürtçe, Arapça, Lazca Macarca ,Rumca, İNSANCAAAAAAAA! Şarkılar söylüyorum,

http://balikligol.com/images/news/393.jpg

 

Yasin KÜÇÜK: Türkiye’yi İlk ne zaman ziyaret etini?

 

Hannah Hande BERGER: Türkiye’yi ilk önce 1995 yılında ziyaret ettim. Herkes biliyor ki Macarların kökeninin İslam öncesi Türk olduğunu, bunun için Türkler ve Macarlar kardeşler. (Gözleri yaşlarla dolan  Hannah Hande Berger hanımın)Atilla Tarihte bizim en meşhur atamız. Tarih boyunca bizim ülke Hıristiyanlığı, Türkler ise Müslümanlığı seçmişler. Biraz dilimiz de benzer, en sevdiğim cümle örnek olarak “Cebimde çok küçük elma var” Macarca; “Zsebemben sok kicsi alma van ”

Yasin KÜÇÜK: Türkiye’yi ziyaret etmenizin özel bir nedeni var mı?


 
Hannah Hande BERGER: Mutlaka vardır. Çocukluğumda Mevlana’nın şiirlerini okudum, Mevlana Rumi’den çok etkilendim. Bu yüzden Türkiye’yi yıllar önce ziyaret ettim. Bir müzisyen arkadaşımla birlikte Macaristan’dan 1995 yılında aralık ayında Konya’ya gittik. Yolculuk sırasında birçok Türk’le tanıştık, Türkler ve Kürtler konuksever, sevimli, samimi ve sıcak yürekli insanlar.

 
Yasin KÜÇÜK: Türkiye’de en çok neleri biliyorsun. Türkiye ile ilgili hafızalarınızda ne gibi bir tablo oluştu?          

Hannah Hande BERGER: Türk mutfağı da harika, gerçekten lezzetli, mükemmel yemeklerden yedik ve çok hoşlandık. Yolculuk sırasında Türk halk müziği, tasavvuf müziği ve sanat müziği seven insanlarla, müzisyenlerle tanıştık ve beraber dinledik güzel şarkıları. Bursa’da bir konsere gittik. Konser sonrası udi biriyle tanıştık ve bize tasavvuf müziği notaları verdi. Notaları Budapeşteye lütfen götürün dedi. Ve daha sonra bize “Allah yar ve yardımcınız olsun" dedi. Ne güzel, ne iyi bir insandı, onu asla unutmayacağım. Şu an notalarını hatıra olarak saklıyorum.

 
Yasin KÜÇÜK: bu çağrıya uydunuz mu, onları Budapeşteye götürdünüz mü?

Hannah Hande BERGER: bizzat onu götürmedim ama Bu yolculuktan sonra Budapestede Türk ve Kürt arkadaşlarımız ile beraber türküler söyledik, bir yıl sonra konserler verdik. 2000 yılında Sezgin Türk filminde türküler söyledik ve 2004 yılında Macaristan’da TRT bir belgesel filmi cevirdi, bu filmde ben “Urfa’nın etrafı dumanlı dağlar” adlı güzel parçasını söyledim. Bu film sonra bizi Urfa’dan Mehmet Erdem abi aradı. bize notalar aldı ve Macaristan’ı ziyaret etti. Mehmet abıme her zaman teşekkürler ediyorum, en iyi Urfalı arkadaşlarımdan birisi o.

Yasin KÜÇÜK: Şarkıları kimden öğrendin, kaç tane albümün var?
 
Hannah Hande BERGER:  Budapestede yasayan ud çalan Arap biriden, Mufeed Alnasih hocadan şarki söylemeyi örgendim. Şimdiye kadar çıkarttığı albümlerim: 2002 /Askin Sarabi/, 2003 /Ne olursan ol/ 2007 /Moj dilbere/ -bu bir balkanlı albümlerim var.

 Yasin KÜÇÜK: Urfa’da yapmadan döndüğün ve bir “daha gelirsem yaparım” dediğiniz oldu mu?
Hannah Hande BERGER:  Urfa’ya geri döndüğüm zaman mutlaka Kürtçe de şarki söylemek istiyorum, Kürt kardeşlerim için. Urfa’da ki Balikligöl’de konser verdim, oradaki müzisyen arkadaşlar ile. Planlarıma göre bu yıl İstanbul’da ve Ankara da konserler vereceğim, ama en büyük hayalim yine Urfa’da şarki söylemek. Fırsatım olursa, o zaman elbette Urfa’ya yerleşmeyi düşünüyorum, çünkü bu şehir gerçekten harika, özel bir yer dünyada, ve birçok samimi arkadaşım orada yasıyor.

  
Yasin KÜÇÜK:  Son olarak şunu sormak istiyorum affınıza sığınarak. Evli misiniz, başka ne gibi planlarınız var?

Hannah Hande BERGER:  Evli değilim, bekârım ama ileride fırsatım olacaksa, evlenmeyi düşünüyorum, özel aile ve çocuklar istiyorum. Şimdilik Macaristan’da yasıyorum, Dilber grubum ile konserler veriyoruz, öğretmenlik yapıyorum.  Budapestede  Planlarımıza göre  bu yıl şubat ayında stüdyoya gideceğiz,ama en büyük planım Türkiye’ye tekrar geri dönmek,Türkiye’yi, Urfa’yı çok ama çok özlüyorum. Bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.

 

Yasin KÜÇÜK:  Bizde bu röportaj için Hannah Hande Berger Hanım efendiye teşekkür ediyoruz.

Hannah Hande Berger Hanım ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler için Resmi İnternet sitesi : Aşağıdadır

 

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=407284011

iŞTE HANNAH HANDE BERGER'İN URFA TÜRKÜSÜ


 

Röportaj : Yasin KÜÇÜK

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com