Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Hani'de Hz. Hüseyin'i anma etkinliği düzenlendi

Hani'de Hz. Hüseyin'i anma etkinliği düzenlendi

Diyarbakır'ın Hani ilçesi Gürbüz Beldesinde faaliyette bulunan İRŞAD DER, Hz. Hüseyin'i anma etkinliği düzenledi.

Giriş Tarihi: 4 Kasım 2014 Salı 10:52
Hani'de Hz. Hüseyin'i anma etkinliği düzenlendi

Diyarbakır’ın Hani ilçesi Gürbüz Beldesinde faaliyet gösteren Gürbüz İRŞAD DER, muharrem ayı münasebetiyle "Her Gün Aşura, Her Yer Kerbela" adlı, Hz. Hüseyin`i anma programı düzenledi.

Abdullah Göğercin Hoca’ın Kuran`ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Grup İrşad’ın okuduğu Mevlid ve seslendirilen ilahiler ile devam etti. 

Dernek Başkanı Nihat Çam Hoca programda yaptığı konuşmada, "Aşure günü ve Muharremin ilk on günü ile ilgili birçok rivayet vardır. Aşure Hz. Âdem`in yeryüzünde tövbesinin kabul olduğu gündür. Aşurenin ayrıca, Hz. Nuh`un gemisinin karaya oturduğu, Nemrut tarafından ateşe atılan Hz. İbrahim’in, Allah’ın yardımıyla ateşten kurtulduğu, Hz. Musa ve kavminin Firavun zulmünden kurtarıldığı ve Hz. İsa’nın Allah tarafından göklere çıkarıldığı gün olduğu rivayet edilmiştir. İslam tarihinde bunun gibi birçok güzel olay meydana gelmiştir. Peygamberler tarihine bakıldığında Aşura günü, Müslümanların sevindiği bir gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak Kerbela faciasından sonra, Aşura günü dendiğinde, Müslümanların aklına, Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beytinin hunharca şahadeti gelmektedir."dedi.

Konuşmasının devamında, zulme uğrayan birçok Kufelinin, Hz. Hüseyin`e mektup yollayarak, Yezid`in zulmünden kurtulmak istediklerini ilettiklerini dile getiren Çam, "Yezit Kufelilere zulüm ve eziyet ediyordu. Kufeliler, bundan dolayı Hz. Hüseyin’in Kufeye gelmesi için mektup yolladılar. Ne yazık ki, Hz. Ali ve Hz. Hasan’a ihanet ettikleri gibi, Hz Hüseyin’e de ihanet edip şehid ettiler. Hz. Hüseyin’in şahadeti gaflet içindeki toplumların uyanmasına ve İslami davaya nasıl sahip çıkılması gerektiğine ışık tutan bir olaydır. Bu nedenle her zaman ve mekânda yezitler var olduğu gibi Hüseyinler de var olacaktır." ifadelerini kullandı.

Program, seslendirilen ilahilerin ardından, Muzaffer Karavil Hocanın okumuş olduğu dua ile son buldu. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com