Advert
Advert
Advert

Hani'de Hz. Hüseyin'i anma etkinliği düzenlendi

Diyarbakır'ın Hani ilçesi Gürbüz Beldesinde faaliyette bulunan İRŞAD DER, Hz. Hüseyin'i anma etkinliği düzenledi.

Hani'de Hz. Hüseyin'i anma etkinliği düzenlendi
Hani'de Hz. Hüseyin'i anma etkinliği düzenlendi

Diyarbakır’ın Hani ilçesi Gürbüz Beldesinde faaliyet gösteren Gürbüz İRŞAD DER, muharrem ayı münasebetiyle "Her Gün Aşura, Her Yer Kerbela" adlı, Hz. Hüseyin`i anma programı düzenledi.

Abdullah Göğercin Hoca’ın Kuran`ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Grup İrşad’ın okuduğu Mevlid ve seslendirilen ilahiler ile devam etti. 

Dernek Başkanı Nihat Çam Hoca programda yaptığı konuşmada, "Aşure günü ve Muharremin ilk on günü ile ilgili birçok rivayet vardır. Aşure Hz. Âdem`in yeryüzünde tövbesinin kabul olduğu gündür. Aşurenin ayrıca, Hz. Nuh`un gemisinin karaya oturduğu, Nemrut tarafından ateşe atılan Hz. İbrahim’in, Allah’ın yardımıyla ateşten kurtulduğu, Hz. Musa ve kavminin Firavun zulmünden kurtarıldığı ve Hz. İsa’nın Allah tarafından göklere çıkarıldığı gün olduğu rivayet edilmiştir. İslam tarihinde bunun gibi birçok güzel olay meydana gelmiştir. Peygamberler tarihine bakıldığında Aşura günü, Müslümanların sevindiği bir gün olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak Kerbela faciasından sonra, Aşura günü dendiğinde, Müslümanların aklına, Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beytinin hunharca şahadeti gelmektedir."dedi.

Konuşmasının devamında, zulme uğrayan birçok Kufelinin, Hz. Hüseyin`e mektup yollayarak, Yezid`in zulmünden kurtulmak istediklerini ilettiklerini dile getiren Çam, "Yezit Kufelilere zulüm ve eziyet ediyordu. Kufeliler, bundan dolayı Hz. Hüseyin’in Kufeye gelmesi için mektup yolladılar. Ne yazık ki, Hz. Ali ve Hz. Hasan’a ihanet ettikleri gibi, Hz Hüseyin’e de ihanet edip şehid ettiler. Hz. Hüseyin’in şahadeti gaflet içindeki toplumların uyanmasına ve İslami davaya nasıl sahip çıkılması gerektiğine ışık tutan bir olaydır. Bu nedenle her zaman ve mekânda yezitler var olduğu gibi Hüseyinler de var olacaktır." ifadelerini kullandı.

Program, seslendirilen ilahilerin ardından, Muzaffer Karavil Hocanın okumuş olduğu dua ile son buldu. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!