Reklamı Geç
Advert
Advert

Hangi lider zirveye uçtu

Hangi lider zirveye uçtu
Hangi lider zirveye uçtu

Geçtiğimiz ay siyasetin gündemini belirleyen 'Balyoz Darbe Planı' bakın hangi lideri uçurdu

Balyoz etkisi Erdoğan'ı uçurdu Merakla beklediğimiz TNS "Liderlerin Form Grafiği" araştırmasının Şubat sonuçları geldi.

Fazla sözü uzatmaya gerek yok. Şubat ayında "Balyoz etkisi", Kürt açılımıyla yere çakılan Erdoğan'ın formunu adeta fırlattı.

Demokrasinin yanında yer almak, eski sistemle mücadele, darbeye karşı yan almak, dik durmak dikleşmemek, Kürtler'e karşı fazla da açılmamak Başbakan Erdoğan'ın yaptığı eylemleri onaylayanların oranını %25.1'den %30,7'ye çıkardı.

Erdoğan'ın formunun bu seviyelere gelmesi AK Parti'nin oylarının da %42'lere doğru yol aldığının işareti!

Yani ekonomide istikrarlı günler yeniden geliyor demektir.

Nereden mi biliyorum? Çünkü benim size verdiğim rakamlar hem yurtiçinde hem de yurtdışında ekonomik kurmaylar tarafından yakından takip edilen rakamlar.

Mart ve Nisan aylarında da Erdoğan formunu daha da artırmayı başarırsa "ekonomik istikrar" beklentisi yeniden Türkiye'ye güneşli günler olarak geri döner. Erdoğan'ın formunu artırmasının yolu ise "güç" göstermekten değil "ikna" etmekten geçiyor.

"Güç" yerine "ikna"nın nasıl kullanılacağını ise daha fazla anlatmayayım sanırım Erdoğan'ın danışmanları ne yapacaklarını anlamışlardır. Hele de başarısız "Kürt açılımı" operasyonu ile Erdoğan'ın formunu iki seksen bir doksan yere serdikten sonra...

Baykal ve Bahçeli "Kürt kozu" ellerinden alınınca formlarından çok şey kaybettiler. Biri %11.4'e diğeri ise %11'e geriledi. Bu CHP ve MHP'nin oylarında makul miktarda gerileme demektir.

Formunu Erdoğan'dan sonra tek artıran lider Sarıgül... %7'den %9'a artış, Sarıgül'ün kuracağı partinin oylarının da %10 ile %12 arasına doğru ilerlediğini gösteriyor.

Türkiye yeniden aynı filmi yaşıyor, köşelerinde bazı entelektüeller burun kıvırıp zihinsel mastürbasyon yaparken, halk onların beğenmediği Sarıgül'ü başının üstüne almaya hazırlanıyor.

Daha önce de yazdığım gibi entelektüeller burun kıvırmaya devam ettiği sürece Sarıgül barajı aşacak oyu alacak. Daha fazlası ise geliştireceği içerikli söylemlere değil pozitif duruşunu kavgacı, olmayan söylemlerini daha fazla anlatmasına bağlı.

Kurtulmuş cephesinde yeni bir şey yok. Kurtulmuş baskın Erdoğan karakteri arkasında sesini duyuramıyor. DSP'nin sorunu ise lider falan değil düşüncelerde artık DSP modeline gereksinim duyulmaması.

0.6'lık bir lider formu olan DSP'nin anayasa teklifini köşesinde tartışan Oktay Ekşi'ye de bu sonuçlar kapak olmalı!

kullan

Oktay Ekşi "başyazar" kisvesi altında tarafsız davranmıyor, goygoyculuk yapıyor. Bunun en güzel kanıtı da yazdığı DSP yazısı. Daha sonra da ortaya çıkıp "Bizim yazarlar olarak suçumuz yok, basın özgürlüğü, iletişim özgürlüğü cart curt" diye ahkam kesmenin alemi yok. Her şey Ekşi'nin yazdığı DSP yazısıyla kabak gibi ortaya çıkmış durumda.

Oktay Ekşi kösesinde iletişim kurmuyor, iktidarla kazanıp kaybetme üzerinden maç yapıyor. Bu tür köşe yazarlığının sonu da artık pek hayırlı değil. Hatta sonu mutlaka gelmeli, getirilmeli. Nokta.

Liderlerin Form Grafiği Liderler          Kasım   Aralık     Ocak    Şubat Erdoğan          25,01   25,04       25,06    30,7
Bahçeli            13,0     10,3         12,7      11,4
Baykal             13,3     10,6         12,1      11,0
Sarıgül              7,2       8,1            7,0       9,0
Kurtulmuş         5,4       5,5            3,2       3,1 
Türker               2,0       1,1            1,1       0,6
Kaynak: TNS Piar, 2000 kişi, Türkiye temsili

Ali Atıf Bir / BUGÜN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi