Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Halfeti Karagül için hazırlık yapıyor

Halfeti Karagül için hazırlık yapıyor

Şanlıurfa'nın sakin şehir ve saklı cennet lakaplı turizm ilçesi dünyada sahip olduğu karagül için hazırlıklara başladı.

Giriş Tarihi: 10 Ocak 2016 Pazar 23:17
Halfeti Karagül için hazırlık yapıyor

Halfeti'ye özgü ve sadece Halfeti'de yetişen karagül için Kaymakamlık hazırlıklara başladı. 


Yalnızca Saklı Cennet Halfeti'de yetişen bu bitki , kendine özgü rengi , taşıdığı mistik dokusuyla yerli ve yabancı birçok insanın dikkatini çekmektedir.

Sakin Şehrin Kara Gülü” diye bilinen bu çiçek, , Güllerin Efendisi, Arap Gelini ve Arap Güzeli diye de anılıyor... Bu yörenin kendine has iklimi ve toprak dokusu siyah gülün yetişmesine olanak sağlamaktadır… Goncayken kadife bir dokuya sahip olan bu gül, açtıkça her bir yaprağı saten bir kumaşı andırıyor. Koyu kırmızı rengi zamanla siyaha dönen bu güller, bodur, yarı katmerli ve kokulu bir türdür. İlk ve sonbahar aylarında çiçek açar. 1-1.5 metre yükseklikteki bu mucizevi türün çiçekleri altı yedi santimetre çapındadır.


Birecik Barajı’nın yapılması ile önü kesilen Fırat’ın sular altında bıraktığı Halfeti'de, ekolojik dengenin değişmesi sebebiyle karagül üretimi nerdeyse durma noktasına gelmişti. Böyle nadide bulunan bir güzelliğin yok olmaması adına , Kaymakam Mutlu Köksal’ın öncülüğünde yürütülmekte olan ‘Sakin Şehirde Karagüller Açıyor ‘’ projesi uygulanmaya başlandı.


Proje kapsamında 248 metrekarelik bir alanda 500 adet fidan yetiştirilmekte , böylelikle karagülün tanıtım ve turizm alanında son yıllarda geliştirdiği potansiyelin bölge halkının avantajına dönüştürülmesi hedeflenmektedir. 

Proje amacına uygun olarak bölge insanının gelir seviyesinin artacağına , bu durumun sosyal gelişimi de beraberinde getireceğine inandığını belirten Kaymakam Mutlu Köksal: "Kültürel , sosyal ve istihdam yönünden değerlendirildiğinde ilçemize büyük katkılar sağlayacak bu projeye öncülük etmekten duyduğum mutluluğu ifade ediyorum" dedi. 

www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Helal gıda konferansı düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com