Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Güvenç, 'Benga Be Deng' Programına Konuk Oldu

Güvenç, 'Benga Be Deng' Programına Konuk Oldu

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Orhan Miroğlu'nun TRT Kurdi kanalında sunduğu 'Benga Be Deng' (Sessiz Sesleniş) programına canlı yayın konuğu olarak katıldı.

Giriş Tarihi: 22 Şubat 2015 Pazar 21:35
Güvenç, 'Benga Be Deng' Programına Konuk Oldu

     Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan, Yrd. Doç. Dr Cihat Kürkçüoğlu ve Gazeteci yazar Misbah Hicri'nin katıldığı 'Benga Be Deng' programında Şanlıurfa'nın kültürü, tarihi ve Göbeklitepe konuşuldu.

Başkan Güvenç, yaptığı açıklamada, Göbeklitepe'nin Neolitik döneme ait yerleşim yeri olduğunu Şanlıurfa'ya 18 kilometre mesafede Örencik köyü yakınlarında bulunduğunu söyledi.

İlk kez 1963'de İstanbul ve Chicago üniversiteleri görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarını, 1995'ten bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüldüğünü anlatan Güvenç, bölgede şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntılarının olduğunu söyledi.

Güvenç, dünyanın en eski "tapınak merkezi" olduğu belirtilen Göbeklitepe'nin bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığını ve bu durumun kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

Göbeklitepe'nin sadece Türiye için önemli olmadığını Dünya için çok önemli olduğunu vurgulayan Güvenç, "Göbeklitepe sadece Şanlıurfa Turizmi için önemli değildir. Buresı şimdi bilimadamları arasında bir fenomendir. Göbeklitepede bir çok özellik var batılı bilim adamlarının tarihe bakış açısını değiştiren yerdir Göbeklitepe. 20 yıla yakın bir zamanda yapılan çalışma 4 tanesi ortaya çıkarıldı 3 tanesi üzerinde çalışma yapıldı ve geride 16 hiç ellenmmemiş tabınak var. Yani bunların tamamı çıkarıl dünyaya sunulduğunda nasıl bir yankı yapacağını tahmin bile edemiyorum" dedi.

- Çalışmaların hızlanması lazım

Başkan Güvenç, Göbeklitepe'deki çalışmaların hızlanması gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:


Bizler bu işin hızlanması için özel sektör temsilcileri devlet yetkilileri ile görüştük ancak bu işi yapanlar işin uzmanları bir tapınağın ortaya çıkarılmasının çok zor olduğunu ve çok ince işçilik isteyen çalışma olduğunu söylediler. Ama biz 70, 80 yıl beklemeyeceğiz eğer mesele para ise bizler buna kaynak ayıracağız. Ben buradan bir çağrı yapıyorum ortak bir akılla bu işe sahip çıkmamız lazım çünü bu dünya mirasıdır. Sivil toplum bu işin farkına vardı onun için gelişmeler umut verici 21 Ocak'ta Paris'te bizimde destek verdiğimiz çok önemli bir toplantı yapıldı. Bizim şimdiye kadar yaptığımız çok amatör şeylerdi. Çünkü bir defa oranın yolu yoktu. Önce oranın asfaltını yaptık sonra sosyal tesisini yaptık tuvaletini yaptık burasıyla ilgili 9,5 milyon Avro'luk projemiz vardı o onaylandı. Göbeklitepe'nin üstünü kapatılması isteniyiyodu şimdi onun çalışmalarını yapıyoruz. Yeter mi tabiki yetmez böyle bir yer için uluslararası bir toplantı yapmamız lazım yeni arayışlar içinde olmamız lazım. Biz buna hazırız Ankara'ya sayın bakanımızada ilettik.


- Mozaik müzemiz bitmek üzere
Türkiye'nin en geniş koleksiyonlarından birine sahip Şanlıurfa Müze Kompleksi'nin yakında hizmete gireceğinin müjdesini veren Güvenç, şunları kaydetti: "Türkiye'nin hatta dünyanın önemli mozaik müzesini bitiriyoruz. Bu çok önemli bir şey inşallah yakın zamanda açacağız. Mozaik müzesi bizzat yerinde sergilenen bir mozaik müzesidir. Çok saygın bir müzeyi açıyoruz bunlar birbiriyle bağlantılı gelişmelerdir bunun yanında otellerimizde gelişiyor."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com