Advert
Advert
Advert

Guardian: Hayır ekonomiyi sallayabilir

Guardian: Hayır ekonomiyi sallayabilir
Guardian: Hayır ekonomiyi sallayabilir

Yerli ve yabancı girişimcilerin gözü, yarın yapılacak anayasa referandumunda. İngilterenin önemli gazetelerinden Guardian, referandum sonucunun hayır çıkması durumunda Türkiyede ekonomik canlanmanın sarsılabileceği uyarısında bulundu.

Türkiyede önde gelen işadamları, ekonominin önünün açılması için yarın yapılacak anayasa değişikliğinin kabul edilmesinin önemine dikkat çekerken, Avrupa basınında yer alan haberlerde de tersi durumun yol açacağı olumsuz sonuçlara işaret etti. İngilterenin önemli gazetelerinden Guardian, referandumun sonucunun Türkiyenin gelecekteki bölgesel ve uluslararası rolü açısından ciddi etkileri olabileceğini yazdı.

Türkiyede muhalefet partilerinin anayasa değişikliğinde karşı çıktığı noktalara işaret eden gazetede, Hükümetin referandumdaki başarısızlığı, Türkiyenin ekonomik canlanmasını sarsabilir, ordu içindeki gerici unsurları cesaretlendirebilir, dini gerilimleri yükseltebilir ve Kürt sorunu çözüm çabaları önündeki engelleri artırabilir. uyarısında bulunuldu. Gazete, hayır oyu çıkması halinde, Türkiyenin komşularına yönelik ve bölgesindeki ılımlaştırıcı rolünün de olumsuz etkilenebileceği yorumunu yaptı.

Financial Times gazetesi referandumun, Başbakan Tayyip Erdoğan ve AK Partiye duyulan güvenin ölçümü olduğu yorumunu yaptı. Gazete ayrıca, referandumdan evet çıkmasının Erdoğanın üçüncü bir dönem için seçilmesi ve 2012 yılında cumhurbaşkanlığına muhtemelen eğilim göstermesine katkıda bulunabileceğini, hayır çıkması durumunda ise bunun muhalefeti canlandırıp, istikrarsız koalisyon hükümetlerine dönüş korkusu yayabileceğini kaydetti.

İngiliz Economist dergisi de bu haftaki sayısında anayasa değişikliği referandumuyla ilgili bir makaleye yer verdi. Ankara ve İstanbuldan kaleme alınan makalenin başlığı Erdoğan bu işin üstesinden gelebilecek mi? Makale şu ifadelerle başlıyor: Bir Kürt olan Salih Sezgin, 1980de generaller iktidarı ele geçirdiğinde Diyarbakır cezaevindeymiş... Türkler, 12 Eylülde oylamaya sunulacak anayasal reformları onaylarlarsa, Salih Sezgin ve darbe ile birlikte tutuklanan ve işkence gören Türkiyedeki yarım milyondan fazla kişiye karşı bu korkunç suçları işleyen subaylar ceza muafiyetinden mahrum olacaklar. Dergi, Erdoğanın Diyarbakırdaki mitingde Kürtlerin uzun süredir talep ettiği tümüyle yeni bir anayasa sözü verdiğini de belirterek, ancak Barış ve Demokrasi Partisinin (BDP) referandumu boykot etme çağrısı yaptığını hatırlattı.

Kaynak: AA


Etiketler:  Referandum 12 Eylül Anayasa Değişikliği ekonomi 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!