Advert
Advert
Advert

görme engellilere Kur’an Kursu sertifikası verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı kurslarda Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenen görme engelli kişiler, Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi'nde düzenlediği bir program ile sertifikalarını aldılar. 2015-2016 Eğitim-Öğretim dönemi içerisinde görme engelliler için düzenlenen “Görme Engellilere Yönelik Kur’an Okuma Eğitimi” projesi kapsamında engelliler Kur’an-ı Kerim öğrenimlerini sağladı.

görme engellilere Kur’an Kursu sertifikası verildi
görme engellilere Kur’an Kursu sertifikası verildi

1821 yılında Louis Braille tarafından görme engelli insanlar için geliştirilen, Braille Alfabesi kullanılarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılan kabartmalı Kur’an-ı Kerimler ile görme engelli vatandaşları buluşturan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü, "Görme Engellilere Yönelik Kur’an Okuma Eğitimi" projesi sayesinde görme engelli kişiler, engelleri aşıp Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendiler.

“Bizler yardım değil anlaşılmak istiyoruz”

Programda kursiyerlerin sahneye çıkarak kabartma Kur’an-ı Kerim okumasından sonra bir konuşma yapan öğretici Dilek Karaca, azim ve kararlılıkla çalışıldığında birçok şeyin başarılabileceğini ifade etti. Kendilerine ikinci sınıf insan muamelesi yapılmaması gerektiğini ifade eden Karaca, “Bizi otobüste ayakta gördüklerinde yer vermelerine gerek yok. Biz gözlerimizle ayakta durmuyoruz. Birçok şeyi kendi başımıza halledebiliyoruz. Biz insanların yardımdan çok bizi anlamalarını ve hayatı birlikte paylaşmalarını istiyoruz.” dedi.

“Gözleri görmese de gönül gözleri açık”

Kabartma Kur'an öğrenen kursiyerlerin çok özverili bir çalışma göstererek bu aşamaya geldiklerini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Onların engelleri olabilir, kafa gözleri görmüyor olabilir ama gönül gözleri açık. İnsan gerçekten istediği zaman neler başarabileceğini görüyoruz. Nice gözleri gören binlerce milyonlarca insan Kur’an okumayı bilmiyorlar. Bizim bu arkadaşları örnek alıp Allah’ın kitabına daha fazla sarılmamız gerek. Kur’an-ı Kerim Rabbimizin bize verdiği çok büyük bir nimettir. Allah’ın izniyle biz bu kitabı en iyi şekilde öğrenip anlayarak onlara da öğreteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kurslara katılarak sertifika alan kursiyerler yapılan bu hizmetlerin devrim niteliği taşıdığını ve çok önemli bir hizmet olduğunu ifade eden Karaosmanoğlu ve emeği geçenlere teşekkür etti. (İLKHA)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi açtığı kurslar Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenen görme engelli kişiler Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi Eğitim-Öğretim dönemi Görme Engellilere Yönelik Kur’an Okuma EğitimiKur’an-ı Ker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu