Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP Gap Vl. Tarım Kongresi Başladı

Gap Vl. Tarım Kongresi Başladı

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2011 Pazartesi 16:38
Gap Vl. Tarım Kongresi Başladı


 

GAP VI. Tarım Kongresi Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda başladı. Kongreye Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Harran Üniversitesi Rektörü İ.Halil Mutlu, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Mehmet Ali Çullu, DSİ Bölge Müdürü Said Umucu, GAP İdaresi Başkan Yardımcısı çeşitli illerden gelen akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Kongre, Harran Üniversitesi Müzik Akademisi öğrencileri tarafından verilen Şanlıurfa Türkülerini seslendirdikleri konser ile başladı.

 

Kongre Düzenleme Kurulu İdris Bahçeci kongrenin yapılış amacının bölgede tarımın problemlerini tartışmak ve özellikle GAP Eylem Planıyla birlikte bölgenin sulu tarıma geçilmesiyle birlikte sulamadan doğan sorunların tartışılacağını belirtti. Bahçeci Kongrede 132 bildirinin sunulacağını ve 3 gün süreceğini belirtti.

 

GAP VI. Tarım Kongresi’nde konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, bu tür bilimsel çalışmaların Şanlıurfa’da yapılmasından dolayı memnun olduğunu dile getirdi. Vali Okutan konuşmasının devamında, “GAP’ın merkezi, ilk tarımın yapıldığı Şanlıurfa’da tarım kongresi yapılması yakışmıştır. Tarım çok büyük bir deryadır. Bu deryanın birçok alanı mevcuttur. Şanlıurfa tüm dünyanın heyecanlanacağı, ümitleneceği büyük bir coğrafyanın ismidir. Toprak kalitesi en yüksek illerin başında gelmektedir. Bereket deyince akla gelen coğrafya burasıdır. GAP’la birlikte Türkiye’nin  sulanabilir arazisinin  % 11’İ Şanlıurfa’dır. Ancak her şeyin temelinde halk vardır. Halkın sahip çıkması ve halkla birlikte hareket edilmesi gerekmektedir. Bu anlamda sorunların çözümünde hep işaret ediyorum eğitim, eğitim, eğitim tek çözümümüz. Eğitim düzeyimizi artırmak zorundayız. Bunu başarabildiğimiz taktirde tarımdan, sanayiye birçok alanda büyük mesafe katedeceğiz. Şanlıurfa, bizim gönül dünyamızın medeniyet dünyamızın merkezlerindendir. Şanlıurfa illerden bir il değildir. Türkiye Şanlıurfa’yı bilmeli, öğrenmeli, tanımalıdır. Ülkemizin sorunlarına doğru çözümler üretmek için Şanlıurfa gerçeğini kavramalıyız. Şanlıurfa, Tevhid inancının tüm dünyaya yayıldığı merkezdir.  Bizler bilgiyle, bilimle hem hal olmalıyız. Burada öncülük yapacak kuruluşumuzda üniversitemize, kamu kurumlarımıza büyük görev düşmektedir bu sebeple altıncısı gerçekleştirilen tarım kongresinde önümüze her yıl için bir hedef koymalı, hem arazi bakımından hem de ürün çeşitliliği bakımından bölgemizi Türkiye’de ve Dünyada önemli bir noktaya taşımalıyız. Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bu gün başlayan ve üç gün sürecek olan Kongre, öğlenden sonra yapılacak olan “GAP’ın Tarımsal Potansiyeli ve Geleceği” ve “İklim Değişikliklerinin Tarımsal Üretim ve Su Kaynakları Üzerine Etkisi” konularıyla ilgili oturumlarla devam edecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com