Advert
Advert
Advert

Doktorları Şaşkına Çevirdi

Şanlıurfa'da özel bir hastanede ameliyat edilen yaşlı adamın safra kesesinden yaklaşık 1200 taşın çıkması doktorları bile şaşırttı.

Doktorları Şaşkına Çevirdi
Doktorları Şaşkına Çevirdi

Şanlıurfa’da yaşayan 66 yaşındaki Mehmet Kurt, bulantı ve kusma şikâyetleri ile doktora başvurdu. Yapılan muayene ve tahliller sonucunda safra kesesinde taş olduğu belirlenen Kurt'un safra kesesinden yaklaşık 1200 taş çıktı. Taşları saymakta zorlanan doktorlar bu durum karşısında şaşkına döndüler.

Ameliyatla ilgili bilgi veren Op. Dr. Turgay Yüksel, hastanın safra kesesinden bu kadar taş çıkacağını tahmin etmediğini belirterek şöyle konuştu: “Safra kesesinde taş olan hasta bize başvurmadan önce 2-3 hastaneye gitmiş. Riskli hasta olduğu için ameliyat yapamamışlar. Hastaya yaptığımız tetkiklerde çok sayıda taş saptamıştık. Hastayı hazırlayıp ameliyata aldık. Ben bile tahmin etmiyordum, hemşire arkadaşların yardımıyla kendim bizzat saydım ve yaklaşık 1200 civarında taş saydık. Bu bizi çok şaşırttı.

Sık sık safra kesesi ameliyatı yapıyorum ancak bu kadar fazla sayıda taşa ilk kez rastlıyorum. Bunlar çok küçük taşlar ve bu taşların koledok denilen kanala düşme riski vardır. Buraya düşmesi ciddi şekilde rahatsızlık verir ve risk doğurur. Böyle bir durum olmadığı için çok şanslı ve bu şekilde yıllarca yaşamış. Biz ameliyatı kapalı bir şekilde yani laparoskopik yöntemle yaptık. Hasta şu anda serviste yatıyor ve herhangi bir sıkıntısı yok.”

Ameliyat sonrası açıklama yapan Mehmet Kurt’un eşi ise başka hastanedeki doktorların riskli olduğu için bu ameliyatı yapmaktan çekindiklerini belirterek şöyle konuştu: “Aniden rahatsızlandı ve kustu. Hastaneye götürdük. Risklidir ve bizim işimiz değil dediler. Biz ameliyat yapamayız. Nereye götürürseniz götürün dediler. Biz de buraya getirdik ve başarılı bir şekilde ameliyat ettiler. Sağlık durumu çok iyi.”

Sağlık durumu iyi olan hasta, herhangi bir ihtimale karşı hastanede bir gün kaldıktan sonra eski sağlığına kavuşmuş bir şekilde taburcu edildi.  (Osman Gülebak - İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır