Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Dillerin Yarısı Kaybolmayla karşı karşıya!

Dillerin Yarısı Kaybolmayla karşı karşıya!

Şanlıurfa Baro Başkanı Av. Ali Fuat Bucak 21 Şubatı Dünya Anadil Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Giriş Tarihi: 21 Şubat 2014 Cuma 21:30
Dillerin Yarısı Kaybolmayla karşı karşıya!

UNESCO’nun yaptığı açıklamalara göre dünyada  kullanılan 6000 kadar dil vardır ve bu dillerin yarısı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Bucak, yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü. Bilindiği gibi UNESCO Genel Kurulu  1999 yılında 21 Şubatı Dünya Anadil Günü olarak kutlama kararı almıştır.

Ülkemizde de İmparatorluktan ulus devlete geçiş sürecinde Türkçe dışında kalan ve yaşayan bütün diller yasaklanmış, kullanılmalarına ve o dillerde eğitim yapılmasına izin verilmemiştir. Diller üzerindeki bu baskılar halen devam etmektedir.

Anadilinde konuşma, eğitim görme insanın doğuştan gelen tartışılamaz bir hakkıdır. Ancak bu hak ulus devlet kurma bahanesiyle gasbedilmiştir. Özellikle Kürt dilinin iki lehçesi olan Kurmanci ve Zazaki, Lazca, Çerkez dilinin çeşitli lehçeleri yasaklanmış, Arap dili de ancak dini eğitim alanında öğrenime açık tutulmuş, onun dışında günlük bir dil olarak eğitimine izin verilmemiştir.

Biz ŞANLIURFA BAROSU olarak bu günde dikkatleri dil yasaklarının üzerine çekmek gerektiğini düşünürken, ana dil de eğitim, öğrenim, yargılanma ve anadili hayatın her alanında kullanma hakkının vazgeçilemez bir hak olduğunu belirtir, ülkemizde kullanılan bütün diller üzerindeki baskıların kaldırılmasını, herkesin anadilini istediği alanda kullanabilmesini talep ederiz.21 şubat dünya anadil gününün farkındalığı arttırması temennisiyle..."

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Düğün magandaları bu kez damadı vurdu, damat öldü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com