Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya DİB'ınca düzenlenen '9. Avrasya İslam Şûrası’ bugün başlıyor

DİB'ınca düzenlenen '9. Avrasya İslam Şûrası’ bugün başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenecek olan ‘9. Avrasya İslam Şûrası’ bugün İstanbul’da başlıyor.

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2016 Salı 10:12
DİB'ınca düzenlenen '9. Avrasya İslam Şûrası’ bugün başlıyor

 


Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Avrasya coğrafyasında yerleşik Müslüman ülkelerin dini kurumları ve Müslüman toplulukların kuruluşları arasında din hizmetleri ve eğitimi alanlarında işbirliğini geliştirmek maksadıyla 1995 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen Avrasya İslam Şûrası bu yıl 9. kez toplanıyor.

İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenecek ve açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılacağı şûra, “Avrasya'da İslam, Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi” ana başlığı altında toplanacak.

İslam dünyasında yaşanan gelişmelerin de ele alınacağı şûra, “Küresel Bir Tehdit Olarak FETÖ Hareketinin Avrasya Yansımaları”, “Avrasya’da Dini Bilgi Üreten Kurumlar”, “Yeni Medya ve Din İstismarı”, “Küresel Tehdit ve Şiddet Hareketi - DAİŞ”, “Din İstismarını Önlemenin Yolları ve Çözüm Önerileri” başlıkları oturumlar halinde geniş bir zeminde tartışılacak.

33 ülkeden 120 temsilcinin katılacağı şûrada, işbirliğinin, güncel dini sorun ve problemlerle ilgili bir istişare forumu olarak da hizmet vermesi, Müslüman halk ve toplulukların ihtiyacı olan din hizmetleri ve din eğitiminin muntazaman ve koordineli bir şekilde verilmesini temin maksadıyla Müslüman dini kurum ve kuruluşlar arasında yakın ilişki kurmak ve işbirliğini geliştirmek hedefleniyor.

4 gün sürecek şûraya Azerbaycan, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Estonya, Gürcistan, Hırvatistan, Kazakistan, Karadağ, Kırgızistan, Kırım, Kosova, Litvanya, Makedonya, Moğolistan, Moldova, Romanya, Rusya, Slovenya, Tacikistan, Ukrayna, Yunanistan, Hollanda, İsveç, İngiltere, Avusturya, İtalya, Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre, Mısır, Hindistan'ın temsilcileri katılacak.

Şûra, 14 Ekim Cuma günü sonuç bildirgesinin okunmasının ardından sona erecek. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Washington karıştı! sular durulmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com