Advert
Advert
Advert

Çukurova Üniversitesi öğrencileri ODTÜ saldırısını kınadı

ODTÜ'de namaz kılan öğrencilere yönelik çirkin saldırı, Çukurova Üniversitesi öğrencileri tarafından tekbirlerle protesto edildi.

Çukurova Üniversitesi öğrencileri ODTÜ saldırısını kınadı
Çukurova Üniversitesi öğrencileri ODTÜ saldırısını kınadı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi önünde bir araya gelen üniversite öğrencileri, ODTÜ’de namaz kılan öğrencilere yönelik çirkin saldırıyı basın açıklamasıyla kınadılar.

Ellerinde, “Deden bile söndüremedi İslam’ın nurunu sen mi söndüreceksin Ebu Cehil’in torunu’ ‘Ne yaparsanız yapın camiler kışlamız minareler asker’ ‘Ya İslam’la yükselirsin ya inkarla çürürsün.’ ‘Bu yol mezarda bitmiyor gittiğinde görürsün’ yazılı dövizler taşıyan öğrenciler basın açıklaması sırasında sık sık tekbir getirdi.

Grup adında basın açıklamasını okuyan Yusuf İslam Özger, ODTÜ’de Salı günü yaşanan olayın Mevlid Kandili gününde yaşandığına dikkat çekti.  “Namaza karşı yapılan bu ciddi provokasyon karşısında Müslüman öğrenci kardeşlerimiz,  sağduyulu yaklaşımı bir çatışmanın yaşanmasını engellemiştir.” diyen Özger, bu tür saldırıların aynı okulda sıkça yaşandığını belirtti.

“ODTÜ’de namaz kılan öğrenciler sürekli tehdit altında”

ODTÜ’de dindar öğrencilere yönelik baskılara da dikkat çeken Özger, “Yaklaşık bir senedir İslami değerlere karşı hazımsız davranan bu provokatörler adeta sürek avı başlatarak namaz kılan gençleri takip edip yalnız yakaladıklarında darp etmişlerdir. Bununla da kalmayıp bıçak çekip tehditler savurarak telefonlarını gasp edip ileri gitmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

İnançlı öğrencilerin ibadet haklarının hiçbir provokatif grupça engellenemeyeceğini belirten Özger açıklamayı şöyle sürdürdü: “Müslüman gençler tüm üniversitelerde olduğu gibi ODTÜ’de de inançları gereği gibi yaşayıp hareket etme hakkına sahiptirler. Özgürlük savunucuları gibi görünen bu grubun idrak etmeleri gereken mesaj, sebebi ne olursa olsun hangi yüce amaca dayanırsa dayansın başkasının hak ve hukukuna tecavüz edemeyecekleridir.”

Üniversite yönetiminin de olayda sorumlu olduğu ifade eden Özger, “Vaziyete sessiz kalan ODTÜ rektörünün saldırganlar hakkında disiplin cezası uygulaması elzem olup üniversitelerde her türlü inanç özgürlüğünü kısıtlayacak girişimleri engellemekle yükümlü olduklarını hatırlatıyoruz. Müslüman gençler olarak ODTÜ’deki kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ilan ediyor. ODTÜ rektörü ve saldıran grubu kınıyor ve seccadelerimize kirli ellerini uzatan faşizmden beslenen güruhu özre davet ediyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır