Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem ÇÜ eğitim binalarını depreme karşı güçlendirecek

ÇÜ eğitim binalarını depreme karşı güçlendirecek

Adana'da eğitim binalarının depreme karşı güçlendirilmesi için Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) tarafından proje başlatıldı.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2015 Pazartesi 14:05
ÇÜ eğitim binalarını depreme karşı güçlendirecek

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü, Adana’daki eğitim binalarının ve eklentilerinin depreme karşı dayanıklılığının tespit edilmesi ve gerekli görülmesi durumunda güçlendirilmesi konusunda protokol imzaladı.

Ankara’da, Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığında gerçekleştirilen protokol törenine ÇÜ adına Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mesut Başıbüyük, İnşaat Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay ve Prof. Dr. Kamil Tanrıkulu katıldı.

Türkiye’den sadece 5 üniversite ile protokol çalışması yapıldığını ve bunlardan birinin de Çukurova Üniversitesi olduğunu belirten İnşaat Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Çağatay önemli bir projeye imza atıklarını söyledi.

Proje kapsamında atılan imzayla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Çağatay, protokolün konusunun; deprem bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yapıların rijitlik, kararlılık ve dayanım konusunda yönetmelik 2007’ye uygunluğunun sağlanması olduğunu belirtti.

Yönetmeliğe göre gerekiyorsa binaların güçlendirileceğini ifade eden Çağatay, “Özellikle son yıllarda yaşanan depremler ve yapıların performansları da düşünüldüğünde bu çalışmanın önemi daha da net anlaşılır olacak. Böylece eğitim binalarımız yetersiz ise güvenilir yapılar haline getirilecek. Bu durum okullarda okuyan öğrenci, öğretmen ve aileleri mutlu edecek. Dolayısıyla önemli bir ihtiyaç da giderilecek.”diye konuştu.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da oto hırsızlık şebekesi yakalandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com