Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam Bedensel engellilere yönelik çözüm arandı

Bedensel engellilere yönelik çözüm arandı

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu tarafından bedensel engellilere yönelik çözümün arandığı, Erişilebilirlik ve İstihdam Çalıştayında engellilerin yaşadığı sorunlara yönelik çözümler arandı.

Giriş Tarihi: 30 Eylül 2014 Salı 19:25
Bedensel engellilere yönelik çözüm arandı

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu tarafından 20-23 Eylül tarihlerinde Balıkesir Ayvalık ilçesinin Ayvalık Vilayetler Eğitim ve Dinlenme Sarımsaklı Tesisleri'nde düzenlenen Erişilebilirlik ve İstihdam Çalıştayı'na Muş’u temsilen Bedensel Engelliler Derneği katıldı.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde düzenlenen ve Türkiye’deki engellilerin İstihdam ve Erişilebilirlik İzleme Denetleme komisyonu üyelerinin katıldığı çalıştayda, engellilerin yaşadığı sorunlara yönelik çözüm önerileri sunuldu.

Yapılan Çalıştayda, engellilere nasıl erişilebileceği ve onların nasıl istihdam edilebileceği gibi  sorunlarına yönelik çözün bulunmaya çalışıldı. Komisyonlarla ilgili yaşanan sıkıntıların ele alındığı Çalıştayda, engellilerle ilgili çıkarılan yasalara bağlı olarak illerde komisyonların kurulduğu da dile getirildi.

Türkiye'deki 81 il ve birçok ilçesinden katılımcının yer aldığı Çalıştayda, Muş'u temsil etmek için katılan Muş Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz, Muş’taki engelli bireylerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Bu tür çalıştayların faydalı olacağını söyleyen Korkmaz, engellilerin günlük yaşamda istihdam edilebileceklerinin ve iş hayatına atılabileceklerini ifade etti.

"Yaşanan sorunlara çözüm üretme noktasında çalıştaylar faydalı"

Çalıştayda Türkiye'de engellilerin evinden dışarı çıkamadığı, dışarıya çıkmasının beraberinde bir silsileyle eğitim alması, işe gitmesi ve hayatını idame ettirmesiyle ilgili bir süreç yaşadığı, her insanda böyle bir süreç olduğu ancak bunun engellide iki katına çıktığı anlatıldığını ifade eden Korkmz, "Bunlara bağlı olarak biz de ilimizde yaşayan engelli kardeşlerimizin hayatlarında değişiklik yapabilmek adına bu tür çalıştaylarda bilgi edinmeye çalışıyoruz. Yaşanan sorunlara çözüm üretme noktasında bu çalıştayların faydalı olduğunu düşünüyorum." Dedi. (M.Şirin Çağlayan/Sezer Özer-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ömer Faruk Şiran'ın babası vefat etti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com