Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Batman'daki okullarda florid vernik uygulaması devam ediyor

Batman'daki okullarda florid vernik uygulaması devam ediyor

Batman Halk Sağlığı Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Sağlığı Merkezleri'ndeki Diş Hekimleri tarafından tüm anaokulu ve anasınıfı öğrencilerine yönelik başlatılan florürlü vernik uygulaması devam ediyor.

Giriş Tarihi: 2 Aralık 2015 Çarşamba 10:24
Batman'daki okullarda florid vernik uygulaması devam ediyor

Batman’da devam eden florürlü vernik uygulaması hakkında bilgi veren Batman Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vecheddin Acar, Diş ve Diş Eti Hastalıkları, Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en sık rastlanan sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Acar, “2010 yılı TÜİK verilerine göre 0-6 ve 7-14 yaş gruplarında son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında ilk sırayı ağız ve diş hastalıkları almaktadır. Sağlık Bakanlığı, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun tavsiyesiyle, okul sağlığı çalışmaları kapsamında Batman’da bulunan 60 ayını doldurmuş anasınıfı öğrencilerinden başlamak üzere yılda iki kez florid vernik uygulaması yapılması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı sonlarında Batman’da uygulanmaya başlanan florürlü vernik uygulaması öncesinde Batman Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı Toplum Sağlığı Merkezleri’ndeki Diş Hekimleri tarafından Ağız ve Diş Sağlığı Farkındalık Eğitimi verilerek, çocuklar diş taramasından geçirildi. Uygulama yapılan tüm çocuklara Diş Fırçası ve Diş Macunu dağıtımı yapıldı.” şeklinde konuştu.

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında Batman genelindeki tüm anaokulu ve anasınıfı öğrencilerine florürlü vernik uygulamasının yapılması hedeflendiğini söyleyen Acar, “Batman merkez Petrolkent Mahallesi’nde bulunan Damla Anaokulu’nu ziyaret ettik. Anaokuluna devam eden çocuklara yönelik Ağız-Diş Taraması, Ağız ve Diş Sağlığı Farkındalık Eğitimi ve Florürlü Vernik uygulamasını yerinde izledik. Florürlü Vernik uygulamasıyla çocukların ömür boyu diş çürüklerinden korunmasının amaçlanmaktadır.” ifade etti.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Devlet hastanesinin oto park sorunu çözülüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com