Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Batman'da 'Koca akciğer maketi' sergilendi

Batman'da 'Koca akciğer maketi' sergilendi

Akciğer kanserine dikkat çekmek ve halkı bilgilendirmek amacıyla Batman'ın bazı alışveriş merkezleri ve hastanelerinde 'Koca akciğer maketi' sergilendi.

Giriş Tarihi: 12 Kasım 2015 Perşembe 19:52
Batman'da 'Koca akciğer maketi' sergilendi

Dünyada her yıl ortalama 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olan Akciğer kanserine dikkat çekmek ve halkı bilgilendirmek amacıyla Batman’ın bazı alışveriş merkezleri ve hastanelerinde ‘Koca Akciğer Maketi’ sergilendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Vecheddin Acar, Dünya Sağlık Örgütüne göre akciğer kanserinin tüm dünyada kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci kanser türü olduğunu söyledi.

Akciğer kanserinin, dünyada her yıl ortalama 1 milyon 300 bin kişinin ölümüne neden olduğuna dikkat çeken Acar, “Akciğer kanserinin en önemli nedeni uzun süreli olarak sigara içimi ve tütün dumanına maruz kalmaktır. Sigara, puro, pipo (tütün) içimi akciğer kanserinin bugün ispatlanmış olan en önemli risk faktörüdür. Sigaranın bırakılması halinde akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığı bilinmektedir. Unutulmamalıdır ki, sigara ve dumanına maruz kalmak, akciğer kanserinin en önemli nedeni olduğunu ve  mücadelede en doğru, en temel yaklaşım sigara kullanmamak ya da bırakmaktır.” dedi.

Maketi sergilemedeki amaçlarının halkı bilgilendirmek olduğunu söyleyen Acar, halka ayrıca kanserle ilgili broşürler dağıtıldığını kaydetti.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com