Reklamı Geç
Advert
Advert

AYM üyeliğine Kürt kökenli aday da var

AYM üyeliğine Kürt kökenli aday da var
AYM üyeliğine Kürt kökenli aday da var

Türkiye Barolar Birliği, belirlediği üç ismi TBMM’ye gönderdi. Baroların üç adayından biri olan Sait Sever’e Meclis ‘evet’ derse Anayasa Mahkemesi’ne Kürt kimliğini savunan bir üye girecek. Sever, konuştu.

Anayasa değişikliğinin ardından Anayasa Mahkemesi’ne bir üye verecek olan Türkiye Barolar Birliği, belirlediği üç ismi TBMM’ye gönderdi. Farklı siyasi grupları temsil eden adaylar için çarşamba günü Meclis Genel Kurulu’nda oylama yapılacak.

Anayasa Mahkemesi üyeliği için önceki gün Türkiye Barolar Birliği’nde yapılan seçimde Afyon Barosu Başkanı Celal Mümtaz 41 oy alarak birinci oldu. Eski Muş Barosu Başkanı Sait Sever 35 oyla ikinci olurken, Düzce Barosu Başkanı Ali Dilber 33 oyla üçüncü seçildi.

Meclis’te yapılacak seçimlerde Sever’in adı çıkarsa, DEP, HEP, HADEP, DEHAP, ÖZDEP ve DTP’yi kapatan Anayasa Mahkemesi’ne ilk defa Kürt kimliğini savunan, BDP’den belediye başkan adayı olmuş bir üye seçilmiş olacak. Avukat Sait Sever, Türkiye Barolar Birliği’nin seçimlerinden önce Güneydoğu’daki 16 baronun belirlediği adaydı.

Güzel bir resim olur

Taraf’a konuşan Sait Sever, “Süreç devam ediyor. Parlamento takdirini gösterecektir. Bu, Türkiye’nin önünün açıldığını, demokratikleştiğini, giderek daha özgürlükçü bir sisteme doğru evrildiğini gösteriyor. Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değişmesini sürece olumlu katkı yaptığını düşünüyorum. Parlamentodaki denge de zaten belli” dedi.

Seçilmesi durumunda Anayasa Mahkemesi’ne ilk defa Kürt kimliğini savunan bir üyenin yer alacağını belirttiğimiz Sever, “Türkiye gerçekliğine daha uygun bir resim olur. Eğer ortak vatansa, farklılıklar bir araya konacaksa ve hepsine sahip çıkılacaksa, Türkiye’de sorunların önünü açma noktasında bir inancı ortaya çıkaracaksa bence güzel bir resim” diye konuştu.

Daha özgürlükçü kararlar

TBB’den en çok oy alan ve muhafazakar kimliğiyle bilenen Celal Mümtaz Akıncı ise “TBMM’de seçim konusunda değişik alternatifler sunulmuş oldu. Türkiye doğusuyla batısıyla, Orta Anadolu’suyla bir bütün. Bu birliktelik konusunda birlikte seçime katılma diye bir teamül oluştu. Adaylar belirlendi. Baro başkanlarımız da bizi bu göreve layık görerek oylarını kullandılar” diyor. “Yargının siyasallaşması, siyasi kararlar verilmesi, farklı kararlar çıkması, çifte standartlı kararlar alınması beni geçmişte üzmüştü” diye konuşan Akıncı Anayasa Mahkemesi üyesi seçilmezi durumunda yapacaklarnı Taraf’a anlattı: “Yargıçların yapması gereken şey, beyanat vermek değil, kararlarıyla konuşulmasıdır. Hukuktan, adaletten şaşmamak gerek. Eğer Anayasa Mahkemesi üyeliğine layık görülürsem çizgim bu noktada olacaktır. Yeni yapı üç daire halinde çalışacak. Ama eski yapısına göre daha aktif, daha modern, daha yenilikçi, daha özgürlükçü kararlara imza atacaktır.”

Değişime açık bir mahkeme

Diğer aday Ali Dilber ise açılıma destek veren bir MHP’li. Taraf’a konuşan Dilber “Dünya değişiyor, ülkemiz değişiyor, bu bağlamda Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değişmesini olumlu buluyorum. Bunun hukuk açısından bir reform olduğunu daha önce de söylemiştim. Gelişmelere açık bir Anayasa Mahkemesi olması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Balyoz tahliyelerini protesto etmişti

Afyon Baro Başkanı Celal Mümtaz Akıncı: Muhafazakâr kimliğiyle tanınıyor. Balyoz Darbe Planı nedeniyle tutuklanan emekli orgeneral Çetin Doğan ve 17 askerin tahliye edilmesini protesto eden isimler arasında yer aldı. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklanmasını eleştiren baro başkanlarının hazırladığı bildirgeye imza atmamıştı. YARSAV’ı eleştiren açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Gül’e Kürt mektubu yazdı

Eski Muş Baro Başkanı Sait Sever: Kürt kimliğiyle ön plana çıkan bir isim oldu. “Kürt sorununun çözülmesi” için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup yazan 100 aydın arasında yer aldı. Mektupta, “Kürt sorununun yalnızca şiddet ve asayiş sorunu olmadığı, sorunun çözümünün yargı kararlarında değil siyasi kararlılıkta aranması gerektiği” belirtiliyordu. Yerel seçimlerde BDP’den belediye başkan adayı olmuştu.

Açılıma destek verdi MHP’den atıldı

Düzce Baro Başkanı Ali Dilber: Diyarbakır’da baro başkanlarının katıldığı toplantıda demokratik açılıma destek veren isimler arasında yer aldı.

MHP Düzce İl Yönetim Kurulu Üyesi’ydi. Demokratik açılıma destek verdiği için partisinden istifası istendi. İstifa etti. Dilber, 2007 genel seçimlerinde ise Demokrat Parti’den milletvekili adayı olmuştu.

Dicle Baştürk TARAF

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Dindar Demokrat     2015-10-31 siz maalesef türkiye yi hala 1980 ler le kıyaslıyorsanız bir adım bile atamamışız demektir. Dış ülkeler, marsa gidip geliyorlar, biz hala kürt haklarını bile verememişken sizin bu yazınız sadece bir yandaş medya yazarı gibidir. AKP hükümetine 13 yıl veren bu halk ne acılar çekti hepimiz görüyoruz. Benden olmayan yaşamasın, hiçbir hakkı yoktur, konuşmasın, düşünmesin diyen bir diktatörü hala nasıl savunmaya çalışıyorsunuz doğrusu akıl almıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi