Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Aşiretler, Urfa'nın kurtuluş programına tepkililer-sacoya şehri terk etmesi namesini kim götürdü?

Aşiretler, Urfa'nın kurtuluş programına tepkililer-sacoya şehri terk etmesi namesini kim götürdü?

11 Nisan 1920 yılında Şanlıurfa'nın Fransızların işgalinden kurtuluşunun 96. yılı 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlandı. ama bu etkinliklere Mersav aşireti, Badıllı aşireti ve izol aşireti tepki gösterdi. Aşiretler soruyor; sacoya şehri terk etmesi namesini kim götürdü? Urfa'nın 12'leri kimlerdir? zaferi onikiler mi elde etti? izollu bozan ağa ve çeteleri ne oldu? badıllı sait beğ ve çetelerinden neden bahsedilmiyor?

Giriş Tarihi: 12 Nisan 2016 Salı 08:25
Aşiretler, Urfa'nın kurtuluş programına tepkililer-sacoya şehri terk etmesi namesini kim götürdü?

11 Nisan 1920 yılında Şanlıurfa'nın Fransızların işgalinden kurtuluşunun 96. yılı 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerle kutlandı. ama bu etkinliklere Mersav aşireti, Badıllı aşireti ve izol aşireti tepki gösterdi. peki, neden tepki gösterdiler?

Şanlıurfa Kurtuluş etkinliklerinde, Zaferi sadece 12'lere mal edilmeye çalışılması tepki gösteren aşiretler, izollu bozan ağa ve çeteleri ne oldu? badıllı sait beğ ve çetelerinden neden bahsedilmiyor?  sacoya şehri terk etmesi namesini götüren mersavi Osman zade cuma efendiden neden bahseilmiyor? diye tepki gösterdiler.

"Sacoya, şehri terk etmesi için nameyi götüren mersavi Osman zade cuma efendidir"
Konuyla ilgili açıklama yapan Mersavi Aşireti Mensubu, ŞUTİM YENİ HAL PAZARI'da dernek başkanı ve işadamı Faruk Akbaş şunları söyledi:  "11 Nisan'ımız Bayram'ımız kutlu olsun. kutlu olsun ama Mersav aşireti, Badıllı aşireti, izol aşireti gibi Urfa'nın büyük aşiretlerinin, mücadelede adlarının zikredilmemiş olması bizi üzmüştür. Sanki bunlar mücadelede geri durmuş havası estirilmiş, Zafer sadece 12'lere mal edilmiştir. 12'lerin kim oldukları ise ihtilaflıdır. sacoya, şehri terk etmesi için nameyi götüren mersavi Osman zade cuma efendidir. kaçış güzergahlarının mersavi bölgesi olması hesabıyla kaçanların tamamını kılıçtan geçiren mersav aşiretidir. izollu bozan ağa ve çetelerinin, badıllı sait beğ ve çetelerinin ne kahramanlıklar gösterdiklerinin tarihçiler tarafından araştırılıp gerçek bilgilerin halkla paylaşılması gerekir."

Kaynak: www.balikligol.com 

YORUMLAR
  • yorum2016-04-12 17:40:44REMO

    SACOYU KIZILBURÇ KÖYÜNDEN MAHMUDİ KEFNONUN DEDESİ MERSAVİZADE CELAL EFENDİ HIYAR YEDİREREK VE DOMATES ÖLDÜRMÜŞTÜR..HIYAR VE DOMATESLERİ DE HAL PAZARINDAN TEDARİK ETMİŞTİR...OLAY BUDUR...

  • yorum2016-04-12 11:37:36urfalı değil o zaman

    Başkan bunu yapan senin çok methettiğin ak partili belediye değil mi? bütün urfayı yok saydı sadece 12 kişi urfayı kurtarmış yazık günah bu memlekete.

  • yorum2016-04-12 11:33:00ahmet

    Bu mersavların yalaka hal yönetim başkanı değil mi gitsin hesap sorsun bakalım ...

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com