Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Artık Su Köyde Yaşamı Tehdit Ediyor

Artık Su Köyde Yaşamı Tehdit Ediyor

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan Organizedeki atık su yeterince arıtılmadan kuru dereye bırakılması başta Güzelkuyu olmak üzere Köyünde yaşayanların yaşamlarını tehdit ettiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2014 Salı 15:56
Artık Su Köyde Yaşamı Tehdit Ediyor


Konuyu soru önergesiyle meclise taşıyan Ayhan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris GÜÜLÜCE yazılı olarak yanıtlanmasını istemiyle şu konuları gündeme getirdi:                        
Şanlıurfa Gaziantep Karayolunun 16. Kilometresinde bulunan Şanlıurfa Organize sanayi Bölgesi bulunmakta olup, ağırlıklı olarak tekstil, kimya, inşaat ve gıda sektörü alanlarında faaliyet yürütülmektedir.

Günde yaklaşık olarak 1600 ton olduğu iddia edilen atık suyun yeterince arıtılmadan kuru dereye bırakılması başta Güzelkuyu köylüleri olmak üzere Yukarı Çaykuyu, Yukarı Çüğür, Yukarı Hemedan ve Amaçlı Köyünde yaşayanların yaşamlarını tehdit etmektedir. Atık suyun hayvanların telef olmasına, ağaçlarının kurumasına, çocuklar başta olmak üzere birçok kişinin hastalandığını, özellikle yazın kokudan köyde yaşamın oldukça zorlaştığı iddiaları üzerine bende köye giderek sorunu yerinde gözlemleyerek köylülerin iddialarında ne kadar haklı olduklarını görme fırsatı buldum.

Bu bağlamda,

1.    Organize sanayinde hâlihazırda faaliyette olan arıtma tesisi mevcut mudur? Şayet mevcut ise bu atık su nereden gelmektedir?
2.    Köylülerin atık suyun içme suyuna karıştığı, hayvanların telef olduğu, yaşamlarını tehdit ettiği iddiaları doğru mudur?
3.    Gerek bakanlığınızın, gerekse de devletin ilgili kurumlarının bahse konu olan atık su sorunu ile ilgili herhangi bir incelemesi olmuş mudur? Olmuşsa tespit edilen sorunlar nelerdir?
4.    Bu sorunun tespiti ve çözümünü içeren resmi bir başvuru bakanlığınızın ilgili kurumlarına yapılmış mıdır?
5.    Arıtma tesisinin olmamasında sorumluluğu olanlar hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?
6.    Adeta zehir saçan bu atık suyun islahı için bakanlığınızın herhangi bir projesi var mıdır?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com