Advert
Advert
Advert

Antep fıstığı yeni pazarlara taşınacak

Ekonomi Bakanlığı tarafından da desteklenen UR-GE projesi kapsamında Antep fıstığı işletmecilerine yönelik düzenlenen toplantıda, proje ile Antep fıstığının dünyada yeni pazarlara taşınacağı belirtildi.

Antep fıstığı yeni pazarlara taşınacak
Antep fıstığı yeni pazarlara taşınacak

Antep fıstığı üretiminin artırılarak dünya pazarlarına taşınmasını hedefleyen Gaziantep Ticaret Borsası (GTB),  kümelenme çalışmalarının tamamladığı Antep fıstığı UR-GE projesi kapsamında üye işletmelerin temsilcilerine yönelik ‘Antepfıstığı İhracatı İhtiyaç Analizi’ toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GTB Genel Sekreter Vekili Özgür Bayram, Gaziantep’in kültürel ürünü Antep fıstığını Ekonomi Bakanlığının desteklediği UR-GE projesiyle yeni hedef pazarlara taşıyarak, ihracatta yeni yol haritaları belirlemek istediklerini söyledi.

Proje kapsamında Antep fıstığı sanayicilerinin gerekli kümelenme çalışmalarını tamamladığını ifade eden Bayram, sektörün ihtiyaçlarını belirlemek için 3 yıl boyunca sürdürülecek bu projenin ilk ayağı olan ihtiyaç analizi toplantısını gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Stratek Stratejik Teknolojiler Araştırma ve Geliştirme Şirketi Kurucu Genel Müdürü Dr. Binhan Oğuz Berksoy ise Antep fıstığı işletmecilerine hedef pazarların kapılarını aralayacak olan projenin ihtiyaç analizi sürecinin nasıl işleyeceği konusunda bilgiler verdi.

İhtiyaç analizinin Türkiye genelinde ve küme özelinde olmak üzere iki farklı şekilde yapılacağını kaydeden Berksoy, “Buna göre sektörün küresel pazarlardaki durumu, SWOT analizi, firmaların rekabetçilik durumu ve sektörü rekabette engelleyen unsurların tespitleri ayrı ayrı yapılacak çalışmalarla belirlenecek. Ayrıca hedef pazarlarda Türkiye ihracatının artırılmasına yönelik yeni yol haritalarının saptanması için de çalışmalar yürütülecek.” dedi.

Antep fıstığının dünya ithalatındaki yerini uluslararası Trademap verileriyle açıklayan Berksoy, 2014 yılı itibariyle antepfıstığı ürün gruplarına ait tüm ürünler için dünya ihracatının 3,4 milyar dolar olduğunu söyledi.

Ülkelerin Antep fıstığı ihracat verilerinin kıyaslamasında Türkiye'nin dünya pazarlarından 20 milyon dolar pay aldığını belirten Berksoy, bu rakamın UR-GE faaliyetleriyle daha yukarılara taşınabileceğini dile getirdi.

Toplantının son bölümünde ise UR-GE projesine katılan sektör temsilcilerinin sorularına yanıt verildi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu